затримання і видворення Амінат Бабаєвої

Максим Буткевич

Шановна Службо безпеки України,

Проекту «Без Кордонів» ГО «Центр Соціальна Дія» стало відомо про ситуацию, що склалося з громадянкою Російської Федерації Амінат Бабаєвою під час її перебування на території України.

За отриманою нами інформацією, 9 вересня 2016 р. в Україну літаком з Туреччини прибула громадянка Російської Федерації Амінат Бабаєва та оголосила про бажання звернутися за захистом в Україні співробітникам міжнародного аеропорту “Харків”. На територію України її було допущено тільки 11 вересня. Протягом її триденного перебування в аеропорту “Харків” із п. Бабаєвою було проведено співбесіду співробітниками СБУ.

12 вересня п. Бабаєва звернулась з заявою про надання статусу біженця до управління ДМСУ в Харківській області та отримала повідомлення про відмову у прийнятті документів щодо вирішення питання про надання захисту. Оскаржити відмову у п. Бабаєвої не було можливості, так как одразу після цього група невідомих осіб, в одному з яких п. Бабаєва впізнала співробітника СБУ, що проводив співбесіду під час її перебування в режимній зоні аеропорта “Харків”, силоміць витягла її з приміщення ДМСУ та повезла в невідомому напрямку.

Як відомо з прес-релізу, розміщеному на сайті СБУ 13 вересня, СБУ 12 вересня прийняла рішення про примусове повернення п. Бабаєвої з України. Також, як стверджується у прес-релізі, п. Бабаєва 12 вересня “добровільно виїхала в напрямку Росії”.

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

1)З яких причин із п. Бабаєвою проводилася співбесіда в аеропорту “Харків”? Чи була ця бесіда процесуальною дією? Чи було її запротокольовано?

2) На яких підставах було здійснено затримання Амінат Бабаєвої 12 вересня 2016 року в приміщенні Харківського управління ДМС України?

3)Де вона перебувала з моменту затримання 12 вересня 2016 року? Чому про її місцезнаходження не повідомили її адвокату О. Максименку і не дали йому можливості побачитися з нею?

4) Як і на якій підставі 12 вересня 2016 року тими, хто забирав Амінат Бабаєву з приміщення Харківського обласного управління ДМСУ, було вилучено її планшет? Чи було складено відповідний протокол? Де цей планшет знаходиться зараз?

5) На якій підставі прийнято рішення про примусове видворення п. Бабаєвої з території України? Ким воно було прийняте? Чи була їй роз'яснена можливість оскарження цього рішення? Чи була їй надана можливість оскаржити це рішення?

6) Як саме Амінат Бабаєва покинула територію України (яким видом транспорту? Через який прикордонний КПП?)? Чи супроводжували її співробітники СБУ? Якщо так - то до якого географічного пункту здійснювався цей супровід?

7) Чи здійснювалася співробітниками СБУ будь-яка комунікація з співробітниками ФСБ, МВС, СК ГПУ чи інших силових структур РФ щодо Амінат Бабаєвої? Якщо так - то на яких законних підставах?

8) Скільки громадян Російської Федерації було примусово видворено з території України у 2014, 2015 і 2016 роках? З яких причин вони були видворені? Скільки з них підозрювали у причетності до яких організацій?

З повагою,

Максим Буткевич

zapyt, Служба безпеки України

2 Attachments