Щодо подання форми 20-ОПП ФОП 3 групи на єдиному податку

Нам невідомо, чи відповідь на цей запит була інформативною. Якщо ви Грунт Юлія, будь ласка, авторизуйтесь і вкажіть, наскільки успішним був запит.
Грунт Юлія

Доброго дня!

05.05.2023 року мною, Грунт Юлією Володимирівною, було набуто статус фізичної особи-підприємця (далі-ФОП), що підтверджується відповідною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2010350000000304871 від 05.05.2023 року. Під час реєстрації, обрано спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку 3 групи.
У відповідний податковий мене взято на облік, як платника податків за адресою реєстрації місця проживання, як фізичної особи, а саме: 49041, м. Дніпро, ж/м Тополя-3, буд 51, корп. 1 під’їзд 1, кв. 26.
У зв’язку з тим, що наразі існує різне трактування необхідності подачі ФОПом 3 групі на спрощеній системі оподаткування форми 20-ОПП, виникла необхідність отримати відповідні роз’яснення з метою правильного та своєчасного виконання податкових обов’язків та захисту своїх прав, як платника податків, з урахуванням наступного.
1. Загальні засади
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (ч. 1.1. статті 1 Податкового кодексу України).
Згідно ч. 3.1. статті 3 Податкового кодексу України податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів (далі – НПА), прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Отже, з цього вбачається, що Податковий кодекс (далі - ПКУ) має вищу юридичну силу і виключно ним визначаються, вичерпний перелік податків, які справляються на території України, а також права та обов’язки платників податків і компетенція контролюючих органів, які здійснюють їх адміністрування.
А відповідні нормативно-правові акти, не повинні суперечити нормам ПКУ.
2. Щодо об’єкта оподаткування та об’єкта пов’язаного з оподаткуванням для ФОП 3 групи, на спрощеній системі оподаткування
Згідно до ст. 22 Податкового кодексу об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Так відповідно до 63.1 ст. 63 Податкового кодексу України такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.
Так спрощена система оподаткування регулюється розділом XIV Податкового кодексу України.
Главою 1 даного Розділу встановлюються правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку (ч. 1 ст. 291 ПКУ).
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (ч. 291.2. ст. 291 ПКУ).
Згідно ч. 291.4. ст. 291 ПКУ суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі 3 групи платників єдиного податку.
Так пунктом 3 ч. 291.4 статті 291 ПКУ визначена третя група платників спрощенців, а саме: фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Згідно п.1 ч. 292.1. ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Ставки єдиного податку для платників третьої групи встановлюються у відсотках до доходу (відсоткові ставки) (ч. 293.1 ст. 293 ПКУ).
Згідно п. 2 ч. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
З аналізу глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України, вбачається, що для платників податків на третій групі об’єктом оподаткування є його дохід, який відображається у відповідній податковій декларації, а об’єкта пов’язаного з оподаткуванням взагалі для третьої групи Податковим кодексом не визначено, а отже, відповідна подача форми 20-ОПП для ФОМ 3 групи на спрощеній формі законом не передбачена.
Відповідних висновків дійшов й суд.
Так в рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/793/20 від 18.05.2020 року суд дійшов наступних висновків:
«Крім того, судом враховано, що ОСОБА_1 перебував на спрощеній системі оподаткування, з01.01.2016 по 31.12.2016 був платником податків другої групи, а з 01.01.2017 по 30.06.2019 - платником податків третьої групи.
Відповідно до п. 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 09 грудня 2011 року N 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року N 462 ), повідомлення про об`єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою N 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
В силу ст.22 Податкового кодексу України , об`єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід(прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об`єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов`язує виникнення у платника податкового обов`язку.
Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу (п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України ).
Згідно ст.291 Податкового кодексу України, у цій главі встановлюються правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку. Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків із борів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Відтак, для платників податків другої та третьої групи, не визначено об`єкта пов`язаного з оподаткуванням, та транспортні засоби не є об`єктом оподаткування та не є об`єктами пов`язаними з оподаткуванням. Отже, обов`язку подавати заяву за формою № 20-ОПП у позивача не виникає. Крім того, судом враховано, що вказані у акті перевірки, транспортні засоби зареєстровані на позивача, як на фізичну особу, а не як на фізичну особу - підприємця.» (https://reyestr.court.gov.ua/Review/8926...).
3. Щодо взяття на облік на облік платника податків ФОП
Відповідно до ч. 45.1. статті 45 ПКУ платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Згідно ч. 65.1. ст. 65 ПКУ взяття на облік фізичних осіб - підприємців (крім тих, що набули статусу електронного резидента (е-резидента) у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців (крім тих, що набули статусу електронного резидента (е-резидента) та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Отже, державна податкова служба вже має інформацію про мою податкову адресу, яка була зазначена під-час здійснення реєстрації мною ФОП, яка була зазначена у відповідності до наведених вище нормам ПКУ, а тому вимога про додаткове повідомлення тих самих відомості про ту саму адресу, вже за формою 20-ОПП, мені видається як мінімум надмірним формалізмом.
4. Щодо штрафу за неподання форми 20-ОПП
Відповідно до ч. 117.1 ст. 117 ПКУ неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
Отже, дана стаття не містить відповідальності за неподання форми 20-ОПП, що є повідомленням, а тому штраф за її не подачу не встановлений.

В зв’язку з викладеним вище та на підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію:
1. На яких підставах, визначених Податковим кодексом України, ФОП зобов’язаний подавати відповідну форму 20-ОПП;
2. При подачі такої форми щодо квартири, в якій проживає ФОП, чи покладається на такого ФОПа, або власника квартири, де зареєстрований ФОП, обов’язок зі сплати податку на нерухоме майно та в яких розмірах.

З повагою,

Грунт Юлія

answer, Державна податкова служба України

1 Attachment

 

 

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ!

 

Електронна адреса: [email address], з якої надійшов Вам лист з ДПС,

не є зворотнім зв’язком, тому звернення та запити на інформацію на
зазначену електронну адресу не приймаються, оскільки вказана електронна
адреса використовується виключно для відправлення вихідної кореспонденції
за зверненнями громадян та запитів на інформацію.

 

Звернення громадян необхідно надсилати на електронну адресу:
[1][email address],

 

запити на отримання публічної інформації – на електронну адресу:
[2][Державна податкова служба України request email].

 

Зазначена інформація розміщена на вебпорталі ДПС у розділі «Контакти» →

«Контакти для подання усних та електронних звернень громадян»
([3]https://www.tax.gov.ua/others/kontakti/k...)
та «Контакти для подання запитів на отримання публічної інформації»
([4]https://www.tax.gov.ua/others/kontakti/k...).

 

References

Visible links
1. mailto:[email address]
2. mailto:[Державна податкова служба України request email]
3. https://www.tax.gov.ua/others/kontakti/k...
4. https://www.tax.gov.ua/others/kontakti/k...