Щодо невиконання Закону України

Доброго дня! ГО «СтопКорупція» отримала листа МОЗу від 13.07.2020 номер 12-08/17/2043/ЗПІ-20/2412 за підписом Верети Л, і повідомляє про порушення пані Веретою Закону України «Про доступ до публічної інформації».
По-перше, пані Верета настільки «професіональна», що в період активної боротьби МОЗу з пандемією ковід 19 забула про карантин і запрошує громадські організації до будівлі Міністерства. Згадала вона про карантин лише після звернення нашої організації.
По-друге, введення карантину в країні аж ніяк не тягне за собою зупинення дії положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» та порушення органами державної влади конституційних прав громадян знати як використовуються кошти платників податків і за що їх отримують працівники Міністерства. Проте для пані Верети свої закони в закони України на неї не розповсюджуються. Всупереч вимогам Президена України забезпечити належну роботу усіх Міністерство на час карантину нашій організації відмовляють у доступі до публічної інформації. Щодня ми отримуємо десятки скарг про свавілля Верети Л., яка на свій розсуд розподіляє бюджетні кошти та виплачує значні кошти собі та своїм наближеним людям.

У відповідь на запити ГО «СтопКорупція» пані Верета запропонувала прийти до МОЗу та ознайомитися із запитуваною інформацією, з посиланням на те, що копіювання запитуваної інформації потребує затрати значних трудових та матеріальних ресурсів. Шановна пані Верета просимо Вас пройти якісь спеціалізовані курси по забезпеченню поступу громадян до публічної інформації та намагатися не порушувати закони України та конституційні права громадян.
Відповідно до пункту 10.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» Закон України «Про доступ до публічної інформації» не містить переліку способів ознайомлення запитувача інформації із запитуваною інформацією. Зважаючи на частину другу статті 34 Конституції України та частину другу статті 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» про те, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом спосіб, ознайомлення визначається самим запитувачем інформації. Винятком є випадок, коли розпорядник надсилає відповідь, в якій міститься відмова або відстрочка розгляду запиту.
Згідно із пунктом 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» доступ до інформації може забезпечуватися як шляхом надання копій документів (частина друга статті 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації»), так і шляхом перегляду документів за місцезнаходженням розпорядника інформації.
Так, згідно з положеннями пункту 4 частини першої статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації зобов'язаний визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо. Пропозиція, викладена розпорядником інформації у відповіді на запит, щодо ознайомлення із запитаною інформацією не шляхом надсилання її поштою (як того просить запитувач інформації), а шляхом ознайомлення з нею за місцезнаходженням розпорядника інформації ускладнює доступ до інформації, а тому є порушенням гарантії максимального спрощення процедури отримання інформації (пункт 3 частини першої статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» визначено, що частиною п'ятою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», зокрема, передбачено можливість зазначення у запиті лише електронної адреси. Це свідчить про можливість обрання виключно електронної форми листування з розпорядником інформації і, відповідно, отримання відповіді на запит тільки на електронну адресу.
Крім того надання інформації в електронній формі це єдиний спосіб виконати свій обов‘язок розпорядником інформації на період карантину.
На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Копії табелів обліку робочого часу працівників апарату моз за травень 2020;
Копії розрахункових відомостей за травень 2020;
Інформацію чи діє станом на 07.07.20 режим обмеженого доступу до будівлі МОЗу

З повагою,

StopCor

Управління доступу до публічної інформації, Офіс Президента України

Світлана Костирева,