Надання публічної інформації стосовно матеріалів досудового розслідування
Доброго дня!
Велика Палата Верховного Суду розмежувала стадії «внесення відомостей до ЄРДР» та стадію «здійснення розслідування», що дає можливість отримувати відомості з ЄРДР на запит про надання публічної інформації.
КПК України передбачено, що досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР. Отже, інформацією, що містить таємницю досудового розслідування, є та, яку створено або одержано після внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення. Доступ до такої інформації мають учасники кримінального провадження та інші особи, який регламентується КПК України. Тому доступ учасників кримінального провадження, до яких належить, зокрема, захисник, до інформації, створеної (одержаної) у ході досудового розслідування, забезпечується в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.
З огляду на позицію ВП ВС можна дійти висновку, що на стадії внесення відомостей до ЄРДР досудове розслідування ще не здійснюється. Тому жодні обмеження на доступ до цієї інформації не можуть застосовуватись.
Вказана позиція зазначена ВП ВС в постанові від 08.04.2020 року у справі
№ 826/7244/18.
Відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Порядок формування та ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - Реєстр), а також надання відомостей з нього, регламентовані правовими нормами Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом ГПУ від 06 квітня 2016 року № 139 (тут і далі - у редакції чинній на момент виникнення правовідносин, далі - Положення № 139).
Відповідно до розділу I "Основні засади ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань" Положення №139 Реєстр утворений та ведеться відповідно до вимог КПК України з метою забезпечення: реєстрації кримінальних правопорушень (проваджень) та обліку прийнятих під час досудового розслідування рішень, осіб, які їх учинили, та результатів судового провадження; оперативного контролю за додержанням законів під час проведення досудового розслідування; аналізу стану та структури кримінальних правопорушень, вчинених у державі; інформаційно-аналітичного забезпечення правоохоронних органів.
Держателем Реєстру є Генеральна прокуратура України (в Положенні - Держатель).
Відповідно до вимог розділу II "Порядок формування та ведення Реєстру" Положення № 139 у Реєстрі автоматично фіксується дата обліку інформації та присвоюється номер кримінального провадження. Факт реєстрації кримінального правопорушення (провадження) настає з моменту підтвердження керівником прокуратури або органу досудового розслідування таких відомостей. Номер кримінального провадження обов`язково включає код органу, який розпочав досудове розслідування.
Відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу в порядку, встановленому КПК України, за формою, наведеною у додатку 6 до цього Положення.
До витягу з Реєстру включається інформація про: номер кримінального провадження; дату надходження заяви, повідомлення та дату і час внесення відомостей про заяву, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення до Реєстру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, наслідок розслідування кримінального правопорушення; прізвище, ім`я, по батькові потерпілого, заявника (найменування юридичної особи та ідентифікаційний код Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР)); короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; прізвище, ім`я, по батькові та дату народження особи, яку повідомлено про підозру, наслідки розслідування щодо особи та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування щодо неї; найменування, код ЄДР, юридичну адресу, розрахунковий рахунок, місце та дату державної реєстрації юридичної особи, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, а також анкетні дані її представника; орган досудового розслідування; прізвище, ім`я, по батькові слідчого (слідчих) органів досудового розслідування, працівника (працівників) підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного бюро, які здійснюють досудове розслідування, та прокурора (прокурорів), який (які) здійснює(ють) процесуальне керівництво.
Таким чином, інформація про вжиті заходи в процесі досудового розслідування, а також матеріали такого розслідування, є публічною інформацією, оскільки вона отримана і створена органом державної влади (суб’єктом владних повноважень) під час виконання своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством.
На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):
1. Прошу надати відомості про те, чи провадиться (провадилось протягом 2019 - 2023 років) досудове розслідування у кримінальних провадженнях, за якими до ЄРДР внесені відомості про вчинення службовими особами ТОВ "ВИЛАЙН ГРУПП" (ЄДРПОУ 38295925), кримінальних правопорушень, а якщо провадиться, то повідомити: повний перелік кримінальних проваджень та коли саме, за яким номером, щодо яких обставин та за якою кваліфікацією внесені відповідні відомості до ЄРДР; яким саме учасником (стороною) та яких саме кримінальних проваджень є (були протягом 2019 - 2023 років) службові особи ТОВ "ВИЛАЙН ГРУПП" (ЄДРПОУ 38295925) або саме ТОВ "ВИЛАЙН ГРУПП" (ЄДРПОУ 38295925); чи здійснювалося стосовно службових осіб ТОВ "ВИЛАЙН ГРУПП" (ЄДРПОУ 38295925) повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень і якщо здійснювалося, то коли, у яких кримінальних провадженнях та за якими статтями КК України.
2. Відповідно до відомостей Єдиного державного рестру судових рішень (вказані відомості є у вільному доступі і з ними можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень) 09.12.2019 Овідіопольський районний суд Одеської області розглянувши в закритому судовому засідання в залі суду смт. Овідіополь, клопотання прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області про проведення обшуку, в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019160380001457 від 05.09.2019, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, крім іншого встановив: у подальшому ТОВ «ОБЛТЕПЛО» код ЄДРПОУ 38295616 у ці ж дні перерахувало отримані грошові кошти ТОВ «ЦЕРИС код ЄДРПОУ 4015722, ТОВ «ПІДВЕНЬ ІНВЕСТ СТРОЙ» код ЄДРПОУ 40904541, ТОВ «КОМПАНІЯ ЛІАН» код ЄДРПОУ 40025256, ТОВ «ВИЛАЙН ГРУП» код ЄДРПОУ 38295925, про що свідчать зареєстровані податкові накладі з податку на додану вартість. Слід зазначити, що вказані підприємства мають ознаки фіктивності та ознаки транзитних підприємств, що також може свідчити про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ТОВ «ОБЛТЕПЛО». (вказані відомості є у вільному доступі і з ними можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень).
Прошу повідомити чому саме було здійснено висновок про те, що ТОВ "ВИЛАЙН ГРУПП" (ЄДРПОУ 38295925) є підприємством з ознаками фіктивності або транзитним та яке остаточне рішення було прийняте у звязку з такими даними.
3. Прошу повідомити номери кримінальних проваджень, у фабулі яких за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань відображено назву юридичної особи: ТОВ "ВИЛАЙН ГРУПП" (ЄДРПОУ 38295925). Запитувана інформація не належить до службової інформації, визначеної Переліком документів, у яких міститься службова інформація. Крім того на стадії внесення відомостей до ЄРДР досудове розслідування ще не здійснюється. Тому жодні обмеження на доступ до цієї інформації не можуть застосовуватись.
Аналогічну позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 11.02.2021 у справі № К/9901/23040/20.
Між тим, згідно з Переліком відомостей, що становлять службову інформацію та можуть міститися в документах органів прокуратури України, до службової інформації належать, зокрема відомості, які містять оперативні дані правоохоронних органів про злочини та причетних до їх вчинення осіб (пункт 4); відомості (за сукупністю), які зберігаються на матеріальних носіях інформаційної бази даних ЄРДР (пункт 11).
З огляду на суперечність пунктів 4, 11 Переліку та положень частини другої статті 6, частини першої статті 9 Закону № 2939-VI, застосуванню до спірних правовідносин підлягають норми нормативно-правового акта, що має вищу юридичну силу - Закону № 2939-VI. Тим більше, що частиною четвертою статті 13 Закону № 2939-VI закріплено, що при вирішенні питань щодо доступу до інформації усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, мають керуватися цим Законом.
З повагою,
Андрій Васюков