створення ОСББ в будинку де є ЖБК

Нам невідомо, чи відповідь на цей запит була інформативною. Якщо ви Кальченко Наталія, будь ласка, авторизуйтесь і вкажіть, наскільки успішним був запит.
Кальченко Наталія

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію:

Чи мають право співвласники багатоквартирного будинку створювати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку на підставі того, що у будинку за даною адресою вже зареєстровано ЖБК (житлово-будівельний кооператив) чи ОК (обслуговуючий кооператив)?
Відповідно до ст.5 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» сказано, що «Житлово-будівельні кооперативи можуть бути реорганізовані в об'єднання.»
Чи є дана норма імперативною, тобто ОСББ в будинку де зареєстровано ЖБК може бути створено виключно шляхом реорганізації кооперативу?
Водночас, відповідно до абз.6 п.5 ст.13 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» зазначено «Співвласники багатоквартирних будинків, утримання яких до дня набрання чинності цим Законом здійснювали житлово-будівельні (житлові) кооперативи, продовжують відшкодовувати витрати на утримання відповідних будинків і споруд та прибудинкових територій таким кооперативам до моменту створення в багатоквартирному будинку об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (у тому числі шляхом реорганізації кооперативу) або прийняття співвласниками рішення про форму управління багатоквартирним будинком».
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено форми управління багатоквартирним будинком, зокрема, управління багатоквартирним будинком співвласниками; управління багатоквартирним будинком управителем; управління багатоквартирним будинком об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією співвласників багатоквартирних будинків). Житлово-будівельний кооператив не входить до переліку форм управління будинком.
Ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами 1, 18 та 19 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
З 10 жовтня 2022р. ст.384 Цивільного кодексу України доповнено п.4 відповідно до якого «Управління спільним майном будинку кооперативу здійснюється його співвласниками (незалежно від членства в кооперативі) відповідно до закону».

Прошу надати відповіді на наступні питання:
1. Чи є імперативною норма, що ОСББ в будинку, де зареєстровано ЖБК (ОК ЖБК), може бути створено виключно шляхом реорганізації кооперативу?
2. Чи мають право співвласники багатоквартирного будинку провести установчі збори та створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, «з нуля», як нову юридичну особу, не звертаючи увагу на наявність зареєстрованого кооперативу?

З повагою,

Кальченко Наталія

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Не вдалося доставити листа розпоряднику. Можливо, ця адреса вже недійсна, в розпорядника переповнена пошта або вони відмовляються отримувати листи з Доступа. Ви можете спробувати написати їм з власної пошти