Виплата недоотриманої пенсії протягом 6 місяців

Валерія Поклонська

Доброго дня!

Від імені Громадської організації "Донбас СОС" запевнюю Вас у своїй повазі та прошу надати наступну інформацію на підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року.

Відповідно до частини 1, 2 статті 52 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (Далі: Закон) встановлюєтся виплата недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера:
1. Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
2. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1.5 Постанови Правління Пенсійного Фонду «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25.11.2005 року (Далі: Постанова) заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
Відповідно до пункту 2.26 Постанови для виплати недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім’ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім’ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка увійшла до складу спадщини, у зв’язку з відсутністю членів сім’ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Таким чином, суми недоотриманої пенсії померлого можуть бути отримані родичами протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер за умови надання паспорту або інших документів, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Пенсійним Фондом України на офіційному сайті (https://www.pfu.gov.ua) неодноразово розміщувалися роз’яснення стосовно виплати недоотриманих сум пенсій, а саме:
1) Допис від 04.06.2018 року за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/1043-viplata-nedo..., в якому зазначалося:
При зверненні за недоотриманою пенсією до спливу шести місяців від дня смерті пенсіонера надаються: свідоцтво про смерть та документи, які підтверджують родинні стосунки та спільне проживання з пенсіонером на день його смерті, а також ( в разі потреби) власну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
За документи, що підтверджують спільне місце проживання, приймається паспорт заявника із реєстрацію адреси проживання, спільною з пенсіонером.
Належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) підтверджуються штампами у паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або рішеннями суду.
2) Допис від 31.08.2018 року за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/126237-vyplata-ne..., в якому зазначалося:
Необхідні документи:
….
4. Документи, які підтверджують родинні стосунки та проживання з пенсіонером на день його смерті, їхні копії;
….
Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

На гарячу лінію Організації надходять численні звернення стосовно випадків відмови у виплаті сум недоотриманої пенсії померлого пенсіонера у разі звернення протягом шести місяців з дня відкриття спадщини через неможливість надати довідку про склад сім’ї за зареєстрованим місцем проживання на тимчасово окупованій території. З огляду на те, що вищезазначеними нормативно-правовими актами не зазначений перелік документів (крім паспорта громадянина України), якими може бути підтверджено спільне проживання з померлим на момент смерті.

ПРОШУ НАДАТИ РОЗ’ЯСНЕННЯ:
1.Якими саме документами може бути підтверджено спільне проживання з померлим на момент смерті при зверненні протягом шести місяців з моменту смерті?
2.Чи можуть бути використані для підтвердження спільного проживання з померлим на момент смерті такі документи:
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
Довідка про фактичне місце проживання, видана відповідним органом місцевого самоврядування;
Договір оренди житлового приміщення;
Документ, що підтверджує право власності на житло/частку житла.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/280/...

Відповідно до положень статті 22 Закону відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути отримана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації, що тягне за собою адміністративну відповідальність.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відома або має бути відомо хто нею володіє, зобов’язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.

Про результати розгляду прошу поінформувати у встановлений ст.20 Закону "Про публичну інформацію" строк.

З повагою,
Головний координатор-Директор
ГО “Донбас СОС”

Валерія Поклонська

Пенсійний фонд України

1 Attachment

[ Email has no body, please see attachments ]