Відрахування аспірантів, які вступили до аспірантури у вересні 2016 р. та пізніше

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи).

Частина 1 статті 46 Закону України «Про вищу освіту» визначає, що підставами для відрахування здобувача вищої освіти є завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою».
Згідно п. 11 "Положення підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №261 від 23 березня 2016 р.(далі – Постанова КМУ № 261) зі змінами внесеними Постановою КМ № 283 від 03.04.2019): «Підготовка в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі завершується наданням висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації".
Разом з цим, у абз. 3 п. 15 йдеться про такий обов’язок аспіранта як: «подати до спеціалізованої вченої ради свої наукові досягнення у вигляді дисертації (для аспірантів і ад’юнктів) та у вигляді дисертації, або опублікованої монографії, або за сукупністю опублікованих у вітчизняних і міжнародних рецензованих фахових виданнях статей (для докторантів) у спеціалізованій вченій раді».

Однак, у п. 10 зазначається: «Аспіранти (ад’юнкти) і докторанти проводять наукові дослідження згідно з індивідуальним планом наукової роботи, в якому визначаються зміст, строки виконання та обсяг наукових робіт, а також запланований строк захисту дисертації протягом строку підготовки в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі.
Абз.2 п. 25 також наголошує на захисті дисертації упродовж підготовки в аспірантурі, а саме: «Протягом строку навчання в аспірантурі (ад’юнктурі) аспірант (ад’юнкт) зобов’язаний виконати всі вимоги освітньо-наукової програми, зокрема здобути теоретичні знання, уміння, навички та інші компетентності, достатні для продукування нових ідей, розв’язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіти методологією наукової та педагогічної діяльності, а також провести власне наукове дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та/або практичне значення, та захистити дисертацію».

1. З метою недопущення порушень, прохаємо Вас надати роз’яснення:
Який документ є підставою для відрахування аспіранта (внесення даних про відрахування до ЄДЕБО) та припинення виплати йому стипендії:
висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації;
заява аспіранта щодо утворення спеціалізованої вченої ради для разового захисту його дисертації;
протокол засідання спеціалізованої вченої ради щодо результатів захисту дисертації аспіранта;
виданий аспіранту диплом доктора філософії;
інший документ?

З іншого боку, п. 12 Постанови КМУ № 261 визначає, що «Аспірант (ад’юнкт) або докторант, який захистився до закінчення строку підготовки в аспірантурі (ад’юнктурі) або докторантурі, має право за власним вибором:
отримати одноразову виплату в сумі залишку стипендії, передбаченої у бюджеті закладу вищої освіти (наукової установи) на відповідний календарний рік, та за власною заявою бути відрахованим з аспірантури (ад’юнктури) або докторантури;
отримати за власною заявою оплачувану академічну відпустку на строк, що залишився до завершення нормативного строку підготовки в аспірантурі (ад’юнктурі) або докторантурі.
Якщо аспірант (ад’юнкт) захистив дисертацію на другому чи третьому році підготовки в аспірантурі (ад’юнктурі) та був обраний за конкурсом на відповідну посаду наукового (науково-педагогічного) працівника в такому закладі вищої освіти (науковій установі), то загальна сума залишку стипендії нараховується йому як щомісячна надбавка до заробітної плати».
Отже п. 11 та п.12 Постанови КМУ № 261 суперечать одне одному, через те, що у разі відрахування аспіранта на підставі факту надання йому висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації, він не може розраховувати на будь-який з варіантів подій, які передбачені п. 12.

2. Просимо Вас надати роз’яснення:
- Яким чином можливо дотримуючись вимог п. 11, виконати п. 12 Постанови КМУ 261?
- П. 12 Постанови КМУ № 261 є обов’язковим до виконання у будь-якому випадку дострокового захисту аспірантом дисертації, чи він має виконуватися лише у випадку дострокового захисту аспірантом дисертації за умови подання аспірантом відповідної заяви?

Чекаємо на Вашу відповідь., це є, наразі, вкрай важливо для ЗВО та наукових установ.

З повагою,

Світлана

Dak, Міністерство освіти і науки України

1 Attachment

Доброго дня!

Щиро дякую Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації МОН України, зокрема, Світлані Дмитрівні Криштоф та Олені Іванівні Воронюк, за зрозумілу та оперативну відповідь.

З повагою,

Світлана