Тарифи на перевезення пасажирів

Людмила Ющенко

Доброго дня!

У березні - квітні 2017 року Антимонопольний комітет України, за результатами розгляду численних скарг громадян щодо підвищення автоперевізниками тарифів на перевезення пасажирів на відповідних автобусних маршрутах загального користування органами Комітету було проведено дослідження, в результаті якого було встановлено, що облдержадміністрації не здійснюють належний контроль за перевізниками, які обслуговують пасажирів на маршрутах загального користування на відповідних територіях. В ході якого встановлено, що більшість обласних та районних державних адміністрацій не виконують покладених на них Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про автомобільний транспорт» та іншими нормативними документами повноважень щодо організації перевезень пасажирів автомобільним транспортом загального користування та здійснення державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту. Внаслідок самоусунення облдержадміністраціям від контролю за встановленням (зміною) автомобільними перевізниками тарифів на перевезення пасажирів, відбувається безконтрольне підняття перевізниками тарифів на проїзд, та як наслідок, виникнення соціальної напруги та обурення населення.
З метою запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, Комітет надав обласним державним адміністраціям такі обов’язкові для розгляду рекомендації:
1. Забезпечити перевірку вже укладених (чинних) договорів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських (внутрішньообласних) маршрутах, укладених обласними державними адміністраціями з автомобільними перевізниками, на наявність таких умов організації перевезень, як вартість перевезення пасажирів (тарифи) та порядок зміни перевізниками вартості перевезення пасажирів (тарифів), а за відсутності таких умов – ініціювати внесення відповідних змін до укладених договорів з перевізниками.

2. Забезпечити проведення конкурсного відбору перевізників з урахуванням вартості їх послуг, за результатами якого укладати договори про організацію перевезень пасажирів, в яких передбачати, зокрема:
2.1. Вартість проїзду, за якою перевізники будуть здійснювати перевезення пасажирів автомобільним транспортом.
2.2. Умови, за яких можлива зміна перевізниками вартості (тарифів) на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, та порядок (умови) ініціювання та внесення таких змін у договори.
Про результати розгляду цих рекомендацій обласні державні адміністрації повинні повідомити Антимонопольний комітет України у 30 денний строк з дня їх отримання.

В договорах на організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування підписаних Організатором перевезень Київською обласною державною адміністрацією та перевізниками – переможцями конкурсу є цілий Розділ – ТАРИФИ НА ПРОЇЗД, пунктом 3.3. якого зазначено: «зміна тарифу на маршруті дозволяється лише після отримання від управління інфраструктури (зараз управління пасажирських перевезень) облдержадміністрації письмового погодження такої зміни. У випадку зміни тарифу без погодження з управлінням інфраструктури облдержадміністрації, Організатор залишає за собою право розірвання договору в односторонньому порядку, на умовах, передбачених цим договором» .
На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):
1. Належним чином завірену копію листа Київської обласної державної адміністрації, яким повідомлено Антимонопольний комітет України про результати розгляду вищезазначених рекомендацій.
2. Належним чином завірені копії розрахунків та обґрунтувань, які були надані перевізниками Київської області до Управління пасажирських перевезень КОДА у 2021 році для погодження підвищення вартості проїзду на маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації.
3. Інформацію станом на 20.02.2021р., кому із перевізників, які обслуговують маршрути загального користування Київської області Управління пасажирських перевезень чи Київська обласна державна адміністрація погодили підвищення вартість проїзду і в яких розмірах, надавши належним чином завірену копію документу, яким затверджено відповідне погодження.
4. Інформацію станом на 20.02.2021р., кому із перевізників, які обслуговують маршрути загального користування Київської області Управління пасажирських перевезень чи Київська обласна державна адміністрація не погодили підвищення вартість проїзду, надавши належним чином завірену копію документу, яким затверджена відмова.
5. Кого із певізників Київської області, станом на 23.02.2021 року, попереджено Управлінням пасажирських перевезень чи Київською обласною державною адміністрацією про збільшення вартості проїзду без погоджень із Організатором перевезень?

Одночасно повідомляю, що за ненадання або неповне надання відповіді передбачена відповідальність згідно чинного законодавства України.

З повагою,

Людмила Ющенко Голова ГО "Всеукраїнський антикорупційний альянс"

Відділ забезпечення доступу до публічної інформації КОДА, Київська обласна державна адміністрація

1 Attachment

Відділ забезпечення доступу до публічної інформації КОДА, Київська обласна державна адміністрація

3 Attachments