Щодо ставки ЄСВ

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Пунктом 3 постанови КМУ «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 08.03.2022 р. № 225 передбачено, що повторний огляд медико-соціальної експертизи, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, ПЕРЕНОСИТЬСЯ на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення. У зв’язку з цим інвалідність особам, які мали б пройти повторний огляд медико-соціальної експертизи продовжується автоматично аж до моменту припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення.
Однак жодних підтверджуючих документів про перенесення строку огляду медико-соціальної експертизи особа немає. Вона продовжує отримувати відповідну пенсію, а от у випадку перебування ще й у трудових відносинах роботодавець нових документів від неї не отримує.
В свою чергу відповідно до ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI підприємства, установи, організації, в яких працюють особи з інвалідністю, нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) за ставкою 8,41 % до доходів працівників з інвалідністю. Також при нарахуванні ЄСВ на зарплату (лікарняні, декретні) працівників-інвалідів (ставка 8,41%) вимога про сплату ЄСВ з мінзарплати не працює.
Для підтвердження встановлення інвалідності працівник надає за місцем роботи довідку до акта огляду в МСЕК (далі — довідка) за формою № 157-1/о, затвердженою наказом МОЗ від 30.07.2012 р. № 577. Роботодавець самостійно завіряє копію довідки (при цьому необхідно вказати фактичну дату отримання).
Застосовувати пільгову ставку ЄСВ — 8,41 % роботодавець може З ДАТИ ВСТАНОВЛЕННЯ групи інвалідності, але не раніше отримання завіреної копії довідки. Роботодавець НЕ МАЄ права застосовувати пільгову ставку з дати припинення інвалідності, яка має бути вказана в довідці (якщо інвалідність не встановлена безстроково) (п. 7 розд. III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом МФУ від 20.04.2015 р. № 449). Аналогічні роз’яснення були надані в листах ДФСУ від 27.11.2015 р. № 25385/6/99-99-17-03-01-15 та від 17.01.2018 р. № 183/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

У зв’язку з цим виникає питання: чи правомірно продовжувати застосовувати пільгову ставку ЄСВ в розмірі 8,41 % до доходів працівників, яким перенесено повторний огляд медико-соціальної експертизи? Працівники залишаються особами з інвалідністю до проведення огляду, але в копії довідки МСЕК, яка знаходиться у роботодавця та є підставою для нарахування пільгової ставки ЄСВ зазначена дата припинення інвалідності. Тож на підставі чого після дати припинення інвалідності, зазначеній в довідці МСЕК, продовжувати нараховувати на доходи працівників з інвалідністю, яким перенесено строк огляду, ЄСВ за ставкою 8,41 %?

З повагою,

Людмила

Пенсійний фонд України

3 Attachments

[ Email has no body, please see attachments ]

Роман Вікторович,

1 Attachment