Щодо розслідування «чорної бухгалтерії» або «амбарної книги» Партії регіонів

Володимир БОГАТИР

Доброго дня!

Прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому Законом України «Про прокуратуру», здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Генеральна прокуратура України є держателем Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Співробітниками Генеральної прокуратури України систематично здійснюється розголошення відомостей кримінального провадження, які відносяться до таємниці слідства та можуть бути розголошені лише з дозволу слідчого або прокурора.

Чисельні, безпідставні і необгрунтовані публічні заяви співробітників Генеральної прокуратури України мають виключно політичний характер та містить відомості щодо прізвищ підозрюваних, відносно яких не було постановлено вироків, що в свою чергу порушує принцип презумпції невинуватості та вимоги частини 1 статті 222 Кримінально процесуального кодексу України.

✵ ✵ ✵

Питання втручання розслідування кримінального провадження щодо «чорної бухгалтерії» Партії Регіонів має високий суспільний інтерес, є предметом широкої суспільної дискусії та чисельних публікацій в засобах масової інформації.

✵ ✵ ✵

(А) 27.05.2016 на той час діючий співробітник Служби безпеки України, а нині заступник Генерального прокурора України Віктор Трепак через приймальню громадян Національного антикорупційного бюро України подав заяву про злочин за фактом дачі представниками політичної партії «Партії Регіонів» неправомірної вигоди народним депутатам України, членам Кабінету Міністрів України, Вищої ради юстиції, військовослужбовцям вищого офіцерського складу військових формувань та іншим посадовим особам, в загальній сумі понад 10 млрд. грн.

До своєї заяви вказаний громадянин долучив 585 аркушів, в тому числі заповнені від руки листи формату А-4, які містили графи «Дата», «Прізвище», «Призначення», «Підпис», де нібито відзначалися особи, які отримували (за версією слідства) грошові кошти готівкою.

Однак, як пізніше стало відомо у відповіді на запити журналістів, НАБУ заявило, що від пана Тріпака надійшов 841 лист, заповнений від руки. Таким чином, виникла незрозуміла різниця в 256 аркушів.

Як публічно запевняв Віктор Трепак, листки потрапили до нього нібито випадково, шляхом підкидання невідомою особою. Консьєрж в будинку, де проживав Трепак В. М., дала загальний опис людини, який передав їй листки для Тріпак, але вона не готова його впізнати. Немає підтвердження факту передачі і з камер відео-спостереження.

Співробітник СБУ Віктор Трепак формально взяв на себе функцію оперативного співробітника зі збору та отримання доказів поза межами оперативно-розшукової діяльності без будь-яких підстав і повноважень або самостійно або із залученням третіх осіб виготовив докази обвинувачення.

(Б) 31.05.2016, на той час, Народний депутат України Сергій Лещенко оприлюднив дані, що свідчать про виділення Партією регіонів великих сум на діяльність партії «Наша Україна» та Комуністичної партії, а також для роботи Центрвиборчкому в 2012 році. Інформації містилася на 22 сторінках, отриманих від нібито анонімного джерела. Згодом ці листки були передані в НАБУ, яке згодом відмовилось розслідувати вказане кримінальне провадження.

(В) 29.09.2016 Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив про передачу в Національне антикорупційне бюро (НАБУ) кількох сторінок-оригіналів з так званої «Чорної бухгалтерії» або «амбарної книги» Партії регіонів.

«Сьогодні передаємо НАБУ виявлені МВС кілька листів оригіналів» чорної бухгалтерії ПР. Важливо дотискати і вичищати політичний бруд!» - повідомив міністр внутрішніх справ Аваков в своєму Twitter, додавши до тексту фото переданих в НАБУ матеріалів. При цьому Аваков не пояснив звідки у нього з'явилися ці листи.

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) допитало міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова у справі так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів.

✵ ✵ ✵

На підставі наведеного та керуючись статтею 19 Загальної декларації прав людини, прийнятої і проголошеної резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року, статтями 19, 34, 40, 68 Конституції України, статтями 1, 3, 4, 5, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», статтями 5, 9, 28, 29, 32, 33 Закону України «Про інформацію», які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, —

ПРОШУ:

(1) Надати інформацію чи розслідуються правоохоронними органами України та які кримінальні провадження щодо «чорної бухгалтерії» або «амбарної книги» Партії регіонів.

(2) Надати інформацію чи перевірялись слідчим шляхом факти передачі «чорної бухгалтерії» або «амбарної книги» Партії регіонів та чи встановлені достоменні джерела її походження і належність відповідних доказів, які були передані колишніми та діючими високопосадовцями та чи знайшли вони підтвердження.

(3) Надати інформацію чи розслідуються правоохоронними органами України факти штучного створення доказів обвинувачення та обвинувачення завідомо невинних осіб у тяжких злочинах, організовані співробітниками ліквідованого Управління (раніше Департаменту) спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України.

(4) Надати інформацію чи надавались дозволи слідчими чи прокурорами співробітникам Генеральної прокуратури України на розголошення відомостей кримінальних проваджень, щодо «чорної бухгалтерії» або «амбарної книги» Партії регіонів.

(5) Надати інформацію про причини вибіркового кримінального переслідування фігурантів «чорної бухгалтерії» або «амбарної книги» Партії регіонів.

З повагою,

Володимир БОГАТИР

ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ:

https://zn.ua/internal/viktor-trepak-ya-...

https://zn.ua/POLITICS/opublikovana-amba...

https://www.pravda.com.ua/cdn/graphics/2...

https://strana.ua/news/33862-avakov-pere...

https://strana.ua/news/35045-avakov-rass...

public, Генеральна Прокуратура України

1 Attachment