Щодо порушення порядку доступу до державної таємниці колишньою Головою НБУ Гонтаревою Валерією Олексіївною

Володимир БОГАТИР

Доброго дня!

Питання доступу до державної таємниці колишньої Голови Національного банку України Гонтаревої Валерії Олексіївни має високий суспільний інтерес, є предметом широкої суспільної дискусії та чисельних публікацій в засобах масової інформації.

Наведене спричинено повідомленням Валерією Гонтарєвою про переїзд на постійне місце проживання до столиці Великої Британії, міста Лондон та працевлаштування в Інституті міжнародних відносин Лондонської школи економіки.

Також, в засобах масової інформації колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко заявив, що вона нібито купила в Лондоні будинок за £23 млн.

✵ ✵ ✵

Гонтарева Валерія Олексіївна обіймала посаду Голови Національного банку України з 19 червня 2014 — 15 березня 2018 року.

За повідомленнями ЗМІ Генеральна прокуратура України та інші правоохоронні органи неодноразово викликали для вручення підозри і допиту екс-голову Адміністрації Президента Бориса Ложкіна, заступника глави Адміністрації Президента Олексія Філатова та екс-очільницю Нацбанка Валерію Гонтареву та інших осіб, яких викликали для допиту в якості підозрюваної і вручення повідомлення підозри.

В той же час Валерія Гонтарева через засоби масової інформації заявила що не збирається йти на допит, підтвердивши свою обізнаність про існуюче кримінальне переслідування та проживання і працю в Лондоні. Вказане свідчить про навмисне ухиляння нею від органів слідства.

08 травня 2019 року Листом Департаменту охорони державної таємниці та ліцензування Служби безпеки України № 26/2/3/-4611/б-9-п/110 надано інформацію про те, що:

- 17 липня 2014 року Гонтаревій В.О. було надано допуск до державної таємниці за формою 1 для виконання нею повноважень Голови Національного банку України;

- 25 вересня 2018 року доступ до державної таємниці скасовано;

Крім того, у вищевказаному листі було надано інформацію про те, що право виїзду на постійне місце проживання до іноземної держави Гонтаревої В.О. могло бути обмежено, а вказане питання знаходилось на опрацюванні уповноважених державних органів.

✵ ✵ ✵

Відповідно до статті 19 Загальної декларації прав людини, прийнятої і проголошеної резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року кожна людина має право безперешкодно шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно статті 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

На підставі наведеного та керуючись статтею 34 Конституції України, статтями 1, 3, 4, 5, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», статей 5, 9, 28, 29, 32, 33 Закону України «Про інформацію», які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, —

ПРОШУ:

(1) Надати інформацію про результати розгляду такого опрацювання та вжиті заходи реагування в зв’язку з порушенням колишньою Головою Національного банку України Гонтаревою Валерією Олексіївною режиму доступу до державної таємниці та виїзду на постійне місце проживання в іноземну державу.

(2) Надати інформацію чи перевірялась Службою безпеки України оприлюднена інформація щодо придбання колишньою Головою Національного банку України Гонтаревою Валерією Олексіївною надкоштовної квартири у місті Лондон на предмет можливої наявності ознак складу злочину передбаченого статтею 368-2 Кримінального кодексу України – незаконне збагачення.

(3) Надати інформацію які заходи вживаються Службою безпеки України з метою встановлення місцезнаходження колишньої Голови Національного банку України Гонтаревої Валерії Олексіївни.

З повагою,

Володимир БОГАТИР

РСВ, Служба безпеки України

1 Attachment