Щодо оплати лікаряного

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Чи оплачувати перші 5 днів тимчасової непрацздатності за рахунок роботодавця, якщо хвороба настала:
- під час простою, який оплачується 2/3 окладу, в розмірі середнього заробітку або в розмірі повної зарплати;
-під час мобілізації;
- під час проходження медогляду за направленням з військомату?

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону про соцстрахування та п. 2 Порядку № 440 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання страхових випадків. У випадку хвороби в період простою (мобілізації і т.д.) маємо наступне. З одного боку, працівник не звільнений з роботи (перебуває у трудових відносинах), тож він є застрахованою особою, а отже, формально має право на допомогу по тимчасовій непрацездатності. З іншого боку, хворіючи такий працівник ніякого заробітку не втрачає, адже він отримує оплату за простій (не нижче 2/3 посадового окладу) або за ним зберігається середній заробіток (якщо він мобілізований педагог чи проходить медогляд). Тож чи правомірно в період хвороби продовжувати оплачувати простій або мобілізацію, а не оплачувати перші 5 днів хвороби за рахунок роботодавця?

Якщо мова про інших мобілізованих працівників, то їм середній заробіток не зберігається. Тож хворіючи такий мобілізований працівник ніякого заробітку не втрачає, адже за ним він не зберігається. Тож чи правомірно в період хвороби все рівно не оплачувати перші 5 днів хвороби за рахунок роботодавця?

З повагою,

Людмила