Щодо надання громадянства України громадянам Грузії

Володимир БОГАТИР

Доброго дня!

Відповідно пункту 26 статті 106 Конституції України Президент України приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, про надання притулку в Україні.
Згідно Указу Президента України від 25 червня 2019 року № 436/2019 «Про Положення про Офіс Президента України», Офіс забезпечує опрацювання та подання в установленому порядку на розгляд Президентові України пропозицій щодо прийняття до громадянства України та припинення громадянства України.

Відповідно до статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство.

✵ ✵ ✵

Інформація щодо дотримання вимог діючого законодавства під час набуття та припинення громадянства має високий суспільний інтерес, є предметом широкої суспільної дискусії і стала темою чисельних публікацій в засобах масової інформації, в тому числі щодо набуття громадянства України осіб, які займають публічні посади у центральних органах влади України.

✵ ✵ ✵

Углава був призначений на посаду першого заступника директора Національного антикорупційного бюро України у квітні 2015 року. З 1998 року, як зазначено в офіційній біографії, він працював в органах прокуратури Грузії. У 2009–2012 роках був заступником головного прокурора Грузії.

В засобах масової інформації повідомлялось, що Генпрокуратура вела досудове розслідування за фактами «занесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів і їх використання та зловживання службовим становищем службовими особами правоохоронного органу, що спричинило тяжкі наслідки».

За даними слідства, на момент призначення на посаду в 2015 році Углава ще був громадянином Грузії. У матеріалах суду зазначено, що він зберігав грузинське громадянство до червня 2016 року.

Слідство вказує, що за законом «Про державну службу» особи, які мають громадянство іншої країни, не можуть обіймати державні посади в Україні. Фігурант слідства «під час прийняття на державну службу до Національного антикорупційного бюро вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості щодо відсутності в нього громадянства іншої держави, що надало йому можливість у подальшому обійняти посаду першого заступника директора НАБУ», зазначено у рішенні.

У ГПУ вважали, що співробітники НАБУ, перевіряючи Углаву, навмисно проігнорували його грузинське громадянство, чим «завдали істотної шкоди інтересам держави». Окрім того, зазначалось, що ГПУ розслідує можливе ухилення від сплати податків Углавою.

✵ ✵ ✵

Відповідно до статті 19 Загальної декларації прав людини, прийнятої і проголошеної резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року кожна людина має право безперешкодно шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно статті 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Виходячи з наведеного та керуючись статтями 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, —

ПРОШУ:

(1) Надати інформацію, коли приймалось рішення та на підставі яких документів надано статус громадян України:

- Углава Гізо Трістанович, 18.11.1975 року народження – перший заступник Директора Національного антикорупційного бюро;

- Давида Георгійович Сакварелідзе 15.09.1981 року народження – колишній заступник Генерального прокурора України;

- Вано Надірадзе – учасник антитерористичної операції, затриманий Службою безпеки України 30 березня 2019 року за низку тяжких злочинів на території різних країн та повторно депортований до Грузії. Чи позбавлений останній громадянства України?

З повагою,

Володимир БОГАТИР