Щодо колективного звернення до Генерального прокурора України з відкритим колективним листом 71 слідчого Управління спеціальних розслідувань ГПУ.

Володимир БОГАТИР

Доброго дня!

Прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ:

18 грудня 2018 р. о 15:28 на сторінці в соціальній мережі Facebook — «Управління спеціальних розслідувань ГПУ», було розміщено повідомлення, в якому стверджується наступне:

«Згідно з оголошенням в «Урядовому кур’єрі» з 27.11.2018 розпочало свою діяльність Державне бюро розслідувань, яке разом із НАБУ приходить на зміну слідчим прокуратури.
Водночас законодавець передбачив, що слідчі прокуратури до 20.11.2019 року мають завершити розпочаті кримінальні провадження.
Однак, із фактичним початком діяльності ДБР, слідчі фактично опинились за межами правового поля без будь-яких гарантій незалежності своєї діяльності та повною відсутністю соціальних гарантій.
Законодавець, зобов’язавши слідчих прокуратури завершувати розслідування злочинів, чомусь «забув» внести відповідні зміни до Закону України «Про прокуратуру» і цей закон з 27.11.2018 перестав на них поширюватись.
Наразі маємо те, що слідчі все ще розслідують важливі та резонансні злочини, у тому числі вчинені під час Майдану, а держава вже припинила гарантувати їх незалежність, забезпечувати трудові і соціальні права та поставила під сумнів їхній статус.
На сьогодні наявні реальні негативні наслідки у виді фактичної неможливості призначитись на посаду, не зарахування з 27.11.2018 стажу слідчого до спеціального трудового стажу, відсутність навіть права на вихід на пенсію з посади слідчого прокуратури, а також дискримінація при нарахуванні заробітної плати та її суттєве зменшення.
Одночасно з розслідуванням злочинів, слідчі змушені колективно звертатися за захистом передбачених Конституцією України законних прав і гарантій та визначеністю їх статусу, що є необхідною передумовою для закінчення кримінальних проваджень.
Генеральному прокурору України 30.11.2018 року, за підписом 71 слідчого, направлено відкритий колективний лист із закликом якнайшвидше вжити заходів до припинення соціально-правової дискримінації слідчих органів прокуратури та надання можливості безперешкодно виконувати свої обов’язки з розслідування кримінальних проваджень до часу завершення повноважень, визначених законом.
Продовжуючи самовіддано працювати, слідчі прокуратури чекають…»

Відповідно до пункту 4 Розділу XIII Закону України «Про прокуратуру» до початку діяльності державного бюро розслідувань, але не пізніше п'яти років після набрання чинності Кримінальним процесуальним кодексом України слідчі органів прокуратури здійснюють досудове розслідування у визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України порядку.

Кримінальний процесуальний кодекс України набув чинності 19 листопада 2012 року.

27 листопада 2018 розпочало свою діяльність Державне бюро розслідувань.

Згідно пункту 1 Розділу XІ Кримінального процесуального кодексу України до дня введення в дію положень частини четвертої статті 216 цього Кодексу повноваження щодо досудового розслідування здійснюють слідчі органів прокуратури, які користуються повноваженнями слідчих, визначеними цим Кодексом, - щодо злочинів, передбачених частиною четвертою статті 216 цього Кодексу. Після введення в дію положень частини четвертої статті 216 цього Кодексу кримінальні провадження, розпочаті слідчими органів прокуратури, продовжують здійснюватися слідчими органів прокуратури, які користуються повноваженнями слідчих, визначеними цим Кодексом, до закінчення досудового розслідування, але не довше двох років. Після закінчення дворічного строку кримінальні провадження, розпочаті слідчими органів прокуратури, у тримісячний строк передаються слідчим органів Державного бюро розслідувань. Після введення в дію частини п’ятої статті 216 цього Кодексу розпочаті слідчими органів прокуратури кримінальні провадження продовжують здійснюватися слідчими органів прокуратури, які користуються повноваженнями слідчих, визначеними цим Кодексом, до закінчення досудового розслідування.

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації,—

ПРОШУ:

(1) Надати інформацію чи можна вважати поширену інформацію на сторінці в соціальній мережі Facebook — «Управління спеціальних розслідувань ГПУ» достовірною з огляду на те що до неї були долучені фотокопії відповідного звернення?

(2) Надати інформацію чи відповідає поширення подібної інформації правилам прокурорської етики та професійної поведінки прокурорів?

(3) Надати інформацію чи поширюється дія Закону України «Про прокуратуру» на співробітників Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України?

(4) Надати інформацію чи можуть працівники (71 слідчий), що підписали зазначене відкритий лист щодо їх дискримінації законодавцем виконувати свої функції на засадах законності, справедливості, неупередженості, об'єктивності, незалежності, неухильного дотримання вимог професійної етики та поведінки, з огляду на надання недопустимих політичних та оціночних суджень органу законодавчої влади?

ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ:

Посиланя на повідомлення на сторінці в соціальній мережі Facebook — «Управління спеціальних розслідувань ГПУ»:
https://www.facebook.com/161268769899521...

Посилання на Закон України «Про прокуратуру»: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1697-18

Посилання на Кримінальний процесуальний кодекс України: http://zakon.rada.gov.ua/laws/main/4651-17

Посилання на Кодекс професійної етики та поведінки прокурорів: http://zakon.rada.gov.ua/rada/show/n0001...

З повагою,

Володимир БОГАТИР

public, Генеральна Прокуратура України

1 Attachment

Володимир БОГАТИР

Доброго дня!

Дякую за надану відповідь.

З метою уточнення направленого раніше запиту та на підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації,—

ПРОШУ:

(1) Чи направлявся слідчими Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України відкритий колективний лист (колективне звернення) до Генерального прокурора України від 30.11.2018 року, копія якого була поширена на сторінці в соціальній мережі Facebook — «Управління спеціальних розслідувань ГПУ»?

(2) Надати інформацію яке рішення було прийнято за результатами розгляду цього листа (звернення)?

З повагою,

Володимир БОГАТИР

public, Генеральна Прокуратура України

1 Attachment