Новорічне дерево

До цього запиту є юридичний коментар. Перейти до коментаря

Анна Севостьянова

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

1. Скільки коштів та з якого бюджету було виділено на придбання головної ялинки району у 2019 році?
2. Де купляли новорічне дерево?
3. Яким чином обиралася ялинка?
4. Яким чином обирався постачальник (через систему Прозоро, електронні торги, через своїх постачальників тощо)? Хто визначений переможцем закупівлі?
5. Яке саме дерево було куплене (просимо вказати назву, вид, розмір)
6. Скільки грошей та з якого бюджету було виділено на закупку оздоблення ялинки?
7. Яке саме оздоблення для ялинки та у якій кількості було придбано у 2019 році?
8. Чи лишилися прикраси з попередніх років?
9. Чи здійснюватиметься охорона головного новорічного дерева району та хто його охоронятиме?

З повагою,

Анна Севостьянова

Виконком Саксаганської районної у місті ради, Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті Кривий Ріг

1 Attachment

Виконком Саксаганської районної у місті ради, Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті Кривий Ріг

1 Attachment

Юридичний коментар

Коментує Христина Буртник, медіа-юристка ГО "Центр демократії та верховенства права"

У даному випадку розпорядник помилково кваліфікував лист як звернення. Запитувачка просила надати їй конкретну інформацію, цей лист не можна вважати зверненням (тобто скаргою, пропозицією чи заявою). Отже, цей запит розпорядник повинен розглянути в порядку Закону «Про доступ до публічної інформації».

Запитувана інформація стосується ймовірних витрат місцевого органу влади на новорічну ялинку, які очевидно повинні здійснюватися із місцевого бюджету. Окрім того, інформація про постачальника, опис купленого дерева та ін. повинна бути задокументована та знаходитись у володінні цього органу влади. Відповідно до частини п’ятої статті 6 цього Закону доступ до такої інформації (інформації про розпорядження бюджетними коштами) не може бути обмеженим. Тому, якщо розпорядник володіє такою інформацією, він зобов’язаний надати її на запит.

Якщо ж він нею не володіє, наприклад, дерево не планували закуповувати і кошти на це виділяли – розпорядник повинен про це написати у відповіді і таким чином законно відмовити у наданні інформації на підставі п.1 частини 1 статті 22 Закону «Про доступ до публічної інформації»: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

У даному випадку відмова розпорядника не достатньо чітка, щоб зрозуміти її підставу. Що мав на увазі розпорядник під фразою «у кошторисі виконкому районної у місті ради на 2019 рік коштів для придбання головного новорічного дерева району, його оздоблення та охорони не передбачено»? Ймовірно розпорядник прочитав питання запиту надто буквально і шукав у кошторисі слова «головне новорічне дерево району», та не знайшов їх. Втім, у цьому документі такі витрати могли б бути під іншою назвою, наприклад, «новорічна ялинка», «придбання ялинки/сосни», «організація новорічних святкувань» тощо.

Важливо, що Закон «Про доступ до публічної інформації» дозволяє запитувачу вказати у питаннях запиту лише загальний опис інформації, що його цікавить. Головне при цьому – щоб було зрозуміло, що саме запитується. Із питань цього запиту чітко зрозуміло, про яке саме дерево йде мова. Тому не важливо, як поставлені питання, тобто чи вказав запитувач, що це «головне» дерево чи що воно «новорічне» і який у нього вид тощо. Розпорядник повинен пошукати усі документи, які б могли містити запитувану інформацію, а не просто формально проглянути кошторис.
Відмова буде законною тільки тоді, коли розпорядник не володіє (і не зобов’язаний) інформацією зовсім, тобто вона не відображена у жодних документах, а не тільки у кошторисі.