Невідповідність вимоги нотаріуса нормам законодавства

Нам невідомо, чи відповідь на цей запит була інформативною. Якщо ви Любов Косенко, будь ласка, авторизуйтесь і вкажіть, наскільки успішним був запит.
Любов Косенко

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Підпунктом 1.8 пункту 1 глави 2 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, встановлено, що при посвідченні правочину щодо відчуження нерухомого майна, відчужувач цього майна подає заяву про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном.
З метою перевірки відсутності прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваним нерухомим майном нотаріус має право додатково витребовувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення такого правочину.

Визначення осіб, яким може бути надано право користування житлом власника визначено законодавством, саме:
Ч.1 ст 405 Цивільного кодексу встановлено, що члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.

Відповідно до ст.150 Житлового кодексу України (далі – ЖК) громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), користуються ним для особистого проживання і проживання членів їх сімей
Згідно з ч.1 ст.156 ЖК члени сім’ї власника житлового будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються житловим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. Ч.2 ст.156 встановлює, що за згодою власника будинку (квартири) член його сім’ї має право заселяти в житлове приміщення інших членів сім’ї. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згода власника не потрібна.
Частина 4 ст.156 ЖК встановлює, що до членів сім’ї власника будинку (квартири) належать особи, вказані в ч.2 ст.64 Кодексу. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням.
Відповідно до ч.2 ст.64 ЖК до членів сім’ї наймача відносяться дружина, їх діти і батьки. Членами сім’ї можуть бути визнані й інші особи, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Крім цього Сімейним кодексом України, встановлений обов’язок батьків утримувати своїх малолітніх та неповнолітніх дітей, а також обов’язок повнолітніх дітей піклуватись про своїх непрацездатних батьків, в тому числі щодо забезпечення житлом.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Цивільного кодексу України, опікуном обмежено дієздатної особи або піклувальником недієздатної особи може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Враховуючи, що юридичні особи за своїм правовим статусом не наділені властивістю мати членів сім’ї, бути опікуном обмежено дієздатної особи або піклувальником недієздатної особи, а законодавством не визначено коло осіб (в тому числі малолітніх, неповнолітніх, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб), які мають право користування житловим приміщенням (будинком, квартирою), власником якого є юридична особа, вимоги нотаріусів щодо подання власником – юридичною особою заяви про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваною житловою нерухомістю, враховуючи наявність Витягу з реєстру територіальної громади про відсутність зареєстрованих у відчужуваному житлі будь-яких осіб станом на день укладання договору про відчуження, а також при відсутності реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно сервітуту (права користування чужим майном) на житло, є правовим нігілізмом.

Оскільки зазначений Порядок затверджений Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, ПРОШУ повідомити, чи має право нотаріус для посвідчення договору купівлі-продажу житлової нерухомості, витребувати у власника, яким є юридична особа, заяву про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном, враховуючи, що законодавством не встановлено коло осіб, які мають право користування житловою нерухомістю, належною юридичний особі, а також не встановлено обов’язку юридичної особи надавати право користування належною їй житловою нерухомістю будь-яким особам, в тому числі (малолітнім та неповнолітнім дітям, недієздатним чи обмежено дієздатним особам)?
І чи має право нотаріус відмовити у вчиненні нотаріальної дії – посвідчення договору купівлі-продажу квартири, якщо власник – юридична особа не надає вищезазначеної заяви?

З повагою,

Любов Косенко

Міністерство юстиції України

1 Attachment

[ Email has no body, please see attachments ]

Любов Косенко

Доброго дня!

Прошу надати відповідь на моє зверення від 25.07.2023 (вх. № ПІ-К-3005 від 26.07.2023) щодо надання роз’яснень законодавства стосовно заяви про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування нерухомим майном.
Роз'яснення є важливим і необхідним для уникнення порушень прав відчужувачів нерухомого майна, якими є юридичні особи.

З повагою,

Любов Косенко

Міністерство юстиції України

1 Attachment

[ Email has no body, please see attachments ]