Наявність вільних земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку

Доброго дня!

У продовження запиту від 27.11.2014, вх № ПІ-455/0/4-14.
Знову звертаюсь до вас, адже Хотівска сільска Рада не має повноважень для надання подібної інформації.
Нижче наводжу цитату з листа Хотівської сільскої Ради від 22 грудня 2014 № 02-22/540:
"До повноважень та обов’язків сільської ради не входить пошук вільних ділянок на території населеного пункту; рада не уповноважена та не зобов’язана законом збирати, формувати, зберігати та надавати інформацію щодо вільних або ж зайнятих ділянок.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, а ні Конституцією України, а ні ЗУ «Про місцеве самоврядування» такого обов’язку ради не встановлено та не передбачено.
Зазначені повноваження відноситься до компетенції інших органів.
Так, відповідно до ст. 193 ЗК України, Державний земельний кадастр - це єдина державна система яка містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим ділянок, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Відповідно до ст. 202 ЗК України, Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про Державний земельний кадастр», Державна реєстрація земельної ділянки являє собою внесення до кадастру передбачених законом відомостей про формування останньої та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» від 7 липня 2011 року, Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.1 ч.4 ст. 9 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» від 7 липня 2011 року, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про Державний земельний кадастр», відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Таким чином, з питань інформування про наявність вільних ділянок, що можуть надаватися громадянам під будівництво та інших цілей, та їх кількість, слід звертатися саме до Державного комітету України по земельних ресурсам за місцем розташування земельних ділянок. Обов’язку сільських рад щодо ведення реєстру ділянок (вільних та тих що перебувають у власності або ж у користування) законом не встановлено. Тому, реєстр ділянок вільних та тих, що перебувають у власності чи користуванні, сільрадою не ведеться.
Також слід зазначити, що відомості про земельні ділянки містяться відразу у двох реєстрах: у земельному кадастрі та в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, до якого вносяться відомості щодо оформлення прав на ділянки.
Так, згідно ч. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, яким є земельна ділянка, є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на неї, та обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Право власності та інші речові права на земельну ділянку, які виникли до 01 січня 2013 року, реєструються в реєстраційній службі за місцезнаходженням нерухомості. При проведенні державної реєстрації права власності через державного кадастрового реєстратора реєстрація в реєстраційній службі власником не проводиться, документи видаються через відповідного державного кадастрового реєстратора.
Таким чином, враховуючи зазначене, за інформацією про вільні ділянки на території Хотівської сільської ради, що можуть бути використані під забудову або ж для інших цілей слід звертатися саме до Держкомзему за місцем розташування земельних ділянок або ж до структурних підрозділів управління юстиції, що реалізовують повноваження Укрдержреєстру. Адже інформація, що міститься в цих органах є офіційною, і саме вказані органи є офіційними розпорядниками вказаної інформації."
Заздалегідь вдячний за допомогу!

З повагою,

Роман