Лікарняні

Олена Поступаленко

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію.

Наказ МОЗ України №504 від 19.08.2018 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» визначає, що ПМД проводить «діагностику та лікування найбільш поширених інфекційних та неінфекційних хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів».
Наказ МОЗ України №1066 від 01.06.2021 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» визначає, що формування медичних висновків в Реєстрі здійснюють лікуючі лікарі суб’єктів господарювання.
Відповідно до інформації із сайту НСЗУ, "Специфікації надання медичних послуг за напрямками ПМД та спеціалізована амбулаторна допомога які надавач зобов’язується надавати за договором відповідно до медичних потреб пацієнта/пацієнтки" на 2022рік визначені так:

Первинна ланка:
п.2: Проведення діагностики та лікування найбільш поширених інфекційних та неінфекційних хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів.
п.22: Видача довідок, медичних висновків про тимчасову непрацездатність, направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть та інших документів встановленого зразка, які необхідні пацієнту/пацієнтці згідно з вимогами чинного законодавства.

Вторинна спеціалізована ланка :
п.1. Надання консультативно-діагностичної та лікувально-профілактичної вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) амбулаторної медичної допомоги.
п.4. Встановлення або зняття діагнозу, визначення способів і методів лікування, курсу процедур і рекомендацій, а також подальшого маршруту пацієнта/пацієнтки.
п.5. Призначення та/або корекція медикаментозного лікування.
п.21. Оформлення довідок, формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та направлень на медико-соціально-експертну комісію.

Отже, аналіз специфікаціх показує, що зобов’зання стосовно пацієнтів у розділі створення МВТН є як у первинної так і у вторинної спеціалізованої ланок.
В той же час, саме специфікація вторинної спеціалізованої амбулаторної допомоги визначає лікувальний процес, що має забезпечити лікуючий лікар-специаліст.
З урахуванням викладеного вище, прошу:

1) Навести вичерпний перелік «найбільш поширених захворювань» які мають вести лікарі ПМД самостійно та створюати МВТН, та перелік захворювань які зобов’язані вести тільки лікарі спеціалізованої допомоги та створювати/продовжувати МВТН у свою чергу.

2) Пояснити чи правомірне визначення спеціалістами вторинної ланки себе як «консультанти», чи передбачена ця роль у системі охорони здоров‘я і чи є правомірним відмова лікаря вторинної ланки у створенні МВТН та їх усна вказівка звертатись для відкриття/продовження лікарняних до сімейного лікаря.

3) Чи є правомірним визнання тимчасової непрацездатності зі створенням МВТН сімейним лікарем після консультації спеціалістом вторинної ланки, коли останній цієї непрацездатності у цей самий день не підтверджує шляхом самостійного створення МВТН, а усно відправляє до сімейного ? Наразі ситуація виглядає так: лікар вторинної ланки пацієнта непрацездатним не вважає бо не створює МВТН, а на яких підставах сімейний має прийняти рішення про тимчасовму непрацездатність? Пацієн за таких обставин не має можливості отримати лікарняний у лікаря жодної ланки.

4) Чим повинен керуватись лікар вторинної спеціалізованолї ланки при визначенні лікуючим ллікарем для пацієнта - сімейного лікаря для ведення хворого після інфаркту, інсульту, тих пацієнтів хто отримує комбіноване лікування, лишень із консультаціями спеціалістів вторинної, які відмовляються створювати МВТН.

Все викладене знижує якість медичної допомоги, пацієнт змушений щоразу від лікуючого спеціаліста вторинної ланки планувати візит до лікаря ПМД не для лікування, а «тільки продовжити лікарняний».
У разі, якщо повноваження по створенню МВТН і оформлення на МСЕК дійсно покладено на первинну медичну допомогу (що суперечить наведеним вище нормативним документам) прошу надати роз*яснення:
- чим повинні керуватись лікарі первинної та вторинної ланок у вирішенні питання розмежування повноважень щодо створення МВТН.

З повагою,

Олена Поступаленко

Наталія Михайлівна Скидоненко, Міністерство охорони здоров'я

1 Attachment

Олена Поступаленко

Доброго дня!
Шановні посадові особи МОЗ України, поясніть, будь ласка, яким чином стосуюється дана відповідь мого запиту? Я не є КНП Білоцерківської міської ради «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги № 2».

З повагою,

Олена Поступаленко