Чи можлива реєстрація юр.особи в організаційно-правовій формі "гаражного кооперативу"

Нам невідомо, чи відповідь на цей запит була інформативною. Якщо ви Вітів Віталій, будь ласка, авторизуйтесь і вкажіть, наскільки успішним був запит.
Вітів Віталій

Доброго дня!

На підставі статей 1, 13, 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року, які надають право звертатись із запитами до розпорядників інформації щодо надання публічної інформації, прошу надати наступну інформацію (наступні документи):

Статтею 6 Закону України «Про кооперацію» відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути 5 житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Щодо співвідношення понять «гаражний кооператив» та «гаражно- будівельний кооператив» Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва вказав, що в чинному законодавстві не міститься визначення термінів гаражний кооператив та гаражно-будівельний кооператив; (п.3 Листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва N 3087 від 25.04.2005). Станом на 2021 рік в чинному законодавстві відсутні дефініції, які б дозволяли їх розмежувати. Більше того, згідно організаційно-правових форм кооперативів такої форми як «гаражно-будівельний» немає.

Згідно класифікатора ДК 002:2004 «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» затверджена наказом Держспоживстандарту України від 28 травня 2004 р. за № 97, зі змінами внесеними наказами Держспоживстандарту України від 30.05.2005 № 133, від 05.11.2007 № 297 від 27.04.2009 № 167, наказом Мінекономрозвитку України від 19.06.2015 № 615 та від 23.02.2017 № 260**), Державна реєстрація нових юридичних осіб з такими організаційно-правовими формами як «гаражний кооператив» та «житлово-будівельний кооператив» не здійснюється з 2004 року. Аналогічне обмеження було присутнє й у Статистичному класифікаторі організаційних форм суб'єктів економіки (СКОФ) (затвердженого наказом Державної служби статистики України від 29.09.2014 року №271 (скасований наказом цього ж органу №88 від 09.06.2016 року).
Таким чином, «гаражний кооператив» як і «гаражно-будівельний» це не організаційно правова форма, а напрям діяльності юридичної особи кооперативу. Одним із основних принципів кооперації в Україні визначено право вільного вибору напрямів і видів діяльності кооперативів (абз.5 ст.4 Закону України «Про кооперацію»). Відповідно до абз.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про кооперацію», кооператив відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування. В силу ст.4, 6, 23 Закону України «Про кооперацію», напрям діяльності, як і напрям розвитку кооперативу визначається загальними зборами кооперативу.

В процесі кооперації громадяни можуть обрати організаційно правові форми кооперативів згідно ст.6 Закону України «Про кооперацію», інших законів та класифікатора ДК 002:2004 «Класифікація організаційно-правових форм господарювання», а саме: такі кооперативи як Виробничий кооператив, Обслуговуючий кооператив, Споживчий кооператив, Сільськогосподарський виробничий кооператив, Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, Кооперативний банк. Фактично, через відсутність в ст.41 ЗК України прямої вказівки на отримання кооперативами земельних ділянок в оренду для обслуговування місць зберігання транспортних засобів, як і неможливість створення «гаражно-будівельних кооперативів» як організаційно-правової форми, в чинному законодавстві наявна прогалина яка перешкоджає механізму реалізації прав членів кооперації на отримання земель для будівництва і обслуговування місць зберігання транспортних засобів (ст.3 Закону України «Про кооперацію»).
ПРОШУ НАДАТИ ІНФОРМАЦІЮ: чи можлива реєстрація організаційно правових форма ЖБК, Гаражного чи Гаражно-будівельного кооперативу?
Надати розяснення чи можливе використання "гаражного кооперативу" для зберігання інших видів транспортних засобів (окрім автомобілів, а саме авіації, водного транспорту)?

З повагою,

Вітів Віталій

ITROBOT, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

2 Attachments

Щодо  правомірності реєстрації гаражно-будівельного кооперативу