Законопроект про зменшення судового збору з доступу успішно пройшов комітет

5 квітня 2018 10:58

%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b0

Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики рекомендував парламенту прийняти у першому читанні і в цілому законопроект №8139 «Про внесення змін до окремих законів України щодо доступу до правосуддя (в інформаційних справах)», який має на меті суттєво зменшити судовий збір при поданні позовів щодо реалізації права на доступ до публічної інформації, а також установити нульову ставку авансового внеску за примусове виконання судового рішення у таких справах. Таке рішення комітет ухвалив 4 квітня на своєму засіданні, пише ІМІ.

Нині судовий збір у справах про доступ до публічної інформації становить 1 прожитковий мінімум (1762 грн у 2018 р.) при  поданні позову юридичними особами, та 0,4 прожиткового мінімуму при поданні позову фізичними особами. Авансовий внесок у виконавчому провадженні становить еквівалент двох мінімальних заробітних плат (7446 грн у 2018 р.; зважаючи на те, що боржником у провадженнях з надання доступу до інформації практично завжди виступають юрособи).

Згідно зі змінами, що пропонуються, судовий збір має становити 0,4 прожиткового мінімуму для юросіб і 0,1 для фізосіб (відповідно 704,8 грн та 176,2 грн.), а авансовий платіж за виконавче провадження має бути скасовано.

Законопроект було розроблено юристами Інституту масової інформації (ІМІ) спільно з партнерами по коаліції «За зменшення фінансових бар’єрів у справах по доступу до публічної інформації» і подано 15 березня 2018 року.

Нагадаємо, 126 громадських активістів та журналістів підписали Меморандум про створення коаліції «За зменшення фінансових бар’єрів у справах по доступу до публічної інформації», оскільки збільшення розміру судового збору стало суттєвим бар’єром для громадських активістів та журналістів, які намагаються відстояти своє право на публічну інформацію в суді. Ще більше ускладнила це завдання висока вартість відкриття виконавчого примусового провадження у справах про доступ, з яким вони стикаються уже після виграшу справи в суді.

Меморандум був підписаний 20 лютого 2017 року Інститутом масової інформації, Центром UA, Інститутом розвитку регіональної преси, Центром демократії та верховенства права, Платформою прав людини, Харківською правозахисною групою, Українською Гельсінською спілкою з прав людини та Представництвом Американської правозахисної організації Freedom House в Україні.

Долучити свій підпис до Меморандуму можна тут.

«Доступ до правди»