Убивство через запит: у справі словацького журналіста звинуватили чотирьох осіб

21 Жовтня 2019 13:28

80 tn

Прокурор Спеціальної прокуратури Словаччини 21 жовтня передав до суду обвинувальний акт проти одного з найбагатших бізнесменів Словаччини Маріана Кочнера та трьох інших осіб у справі про вбивство журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової. Про це повідомляє «Європейська правда» із посиланням на Aktuality.

Крім Маріана Кочнера, звинувачують також Альону Шушову, Томаша Шабо, Мирослава Марчека та Золтана Андруско.  

Андруско з самого початку співпрацював з поліцією та слідчими і погодився на угоду. Однак поки невідомо, яке покарання йому загрожує.

Яна Куцяка та його наречену Мартіну Кушнірову було убито 21 лютого 2018 року. Резонансне убивство викликало великі протести в Словаччині, після чого прем'єр-міністр Роберт Фіцо, міністр внутрішніх справ Роберт Каліняк і глава поліції Тібор Гаспар були змушені подати у відставку. 

Колишній військовий Мирослав Марчек, один із четвірки обвинувачених, заявляв, що Андруско йому сказав, що замовником убивства був російськомовний невідомий чоловік.

Раніше Марчек зізнався, що саме він стріляв у журналіста та його наречену.

Причиною вбивства, стверджують прокурори, стала журналістська діяльність Куцяка. Вони заявляли, що контракт на вбивство вартував 70 тисяч євро. Кучак працював в Aktuality.sk, провідному новинному порталі новин Словаччини. У співпраці з Проектом звітності з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією (OCCRP) він розслідував, діяльність одного із найбагатших та найжорстокіших італійських кримінальних синдикатів, Ndrangheta, що проник в його країну. Згідно з його розслідуванням, гроші ЄС могли потрапити в руки Ndrangheta через сільськогосподарські субсидії, надані Словаччині Брюсселем. Журналіст також виявив низку тривожних зв'язків між італійською «сім’єю» та словацькими чиновниками різних рівнів, здебільшого в правлячій партії SMER.

Кучак отримав значну частину інформації для своїх розслідувань через запити на публічну інформацію (FOI). Основна функція законів про свободу інформації, яка існує в більшості країн ЄС, полягає у забезпеченні громадян інформацією про дії уряду. Це вважається життєво важливим для функціонування демократичного суспільства. Але для того, щоб журналісти могли скористатися цими законами, вони мають ідентифікувати себе у державних відомствах, до яких вони надсилають запити.

Редактор Кучака Марек Вагович, який очолює слідчий відділ Aktuality.sk, каже, що Ян, як правило, дуже обережно працював з інформацією.

«Усі його проекти, замітки та докази були зашифровані. Ось чому я думаю, що інформацію про нього злили поліція, прокурори, суди або працівники офісів, на які він надсилав інформаційні запити, у яких було вказано його персональні дані, наприклад, домашню адресу», - сказав Вагович.

Погіршувало ситуацію те, що в тексті запиту Кучак мав тенденцію включати багато фонової інформації про історії, над якими він працював. Він вважав, що це збільшить шанси отримати інформацію, яку він шукає.

«Доступ до правди»

Читайте також:

Словаччина: Вбивство через запит

У Словаччині пройшли масові акції пам'яті журналіста, вбитого через запити

Звернення до ЄС щодо захисту запитувачів інформації: відкрито до підписання