«Схемам» знову не надали на запит список відвідувачів Адміністрації Президента

17 грудня 2018 09:13

%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b7%d0%b8%d0%b4

Адміністрація Президента четвертий рік поспіль відмовляє журналістам програми «Схеми» у наданні копії журналу відвідувачів АП та даних про те, хто з представників бізнесу приходив на зустріч до Петра Порошенка. Про це йдеться в матеріалі «Таємниця Адміністрації Президента» в програмі «Схеми: корупція в деталях», повідомляє Радіо Свобода.

​13 грудня 2018 року Адміністрація Президента у відповідь на запит журналістів зазначила: «Відомості про відвідувачів Адміністрації Президента України містять персональні дані, які віднесені до інформації з обмеженим доступом»​.

Як ідеться в матеріалі, такі запити журналісти програми «Схеми»  надсилають ще з 2015 року, відтоді щоразу приходять відмови, змінюються лише певні формулювання підстав – спершу в АП зазначали, що «підрахунок таких даних Адміністрацією Президента не здійснюється», згодом посилались на внутрішню інструкцію, якою ця інформація «віднесена до конфіденційної».

Така відмова є незаконною, вважає юристка, співавторка Закону «Про доступ до публічної інформації» Оксана Нестеренко. «Відмова є незаконною, оскільки, відповідно до міжнародних стандартів та українського законодавства, прізвища, ім’я, по батькові є персональними даними загального характеру і не є конфіденційною інформацією з обмеженим доступом, хоча і є персональними даними», – сказала вона.

«Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений», – пояснила Нестеренко.

Отримуючи відмови у доступі до журналу відвідувачів, «Схеми» паралельно фізично спостерігали за тим, хто відвідує Адміністрацію Президента. Журналісти помітили, що в той час, як міністри, депутати, посли приходять на Банкову відкрито через центральну прохідну, певна категорія осіб потрапляє в АП таємно, заїжджаючи на територію адміністрації через бокові ворота – це здебільшого бізнесмени та олігархи.

«Схеми» особисто питали у президента, чому його адміністрація приховує дані про відвідувачів. «Я перевірю, що ви маєте на увазі, але Адміністрація Президента працює абсолютно прозоро. Мені невідомі факти, коли будь-який гість… не повідомляється про це або ми відмовляємося від коментарів. Це – відповідальність Адміністрації Президента, і я ще раз це перевірю», – заявив Петро Порошенко у січні 2016 року.

«Радіо Свобода» пише, що Рафаель Кергьоно з європейського офісу Transparency International розповів, наскільки ретельно обліковуються контакти президента Єврокомісії – вищого колегіального органу виконавчої влади ЄС.

«Існує законний обов’язок публікувати дані про зустрічі. Кожна людина, яка хоче вплинути на рішення, і прагне зустрітись з Президентом, якщо така зустріч погоджена, має зареєструватись. Це так званий Реєстр прозорості – де вони вказують хто вони, ким працевлаштовані та чиї інтереси представляють, – пояснює Рафаель Кергьоно. – Дані про ці зустрічі публічно доступні. Президент також повинен публікувати ці дані – і може зустрічатись тільки з тими, хто є в цьому реєстрі. Звісно, завжди є змога приховати ці контакти, але на такому рівні – це незаконно. Спроба приховати ці дані по суті означає бажання приховати, хто саме впливає на процес ухвалення рішень», – сказав Кергьоно.

«В Україні ж неоднозначні з точки зору репутації візитери потрапляють у найвищі владні кабінети таємно, через чорний вхід. Не афішується не лише мета цих візитів – від суспільства приховується сам факт того, що вони відбуваються. У той же час журналістам із року в рік відмовляють у наданні вичерпної інформації про те, з ким і навіщо проводить зустрічі президент України Петро Порошенко», – йдеться в сюжеті «Схем».

«Доступ до правди»