Сергій Лещенко виграв у ЄСПЛ справу про доступ до інформації щодо Межигір’я

21 Січня 2021 13:38

72 main

Європейський суд з прав людини виніс рішення на користь журналіста Сергія Лещенка у справі, яка стосувалась права на інформацію про умови передачі Віктору Януковичу земельної ділянки в Межигір’ї.

Судді Європейського суду під час розгляду справи 21 січня 2021 року одноголосно вирішили, що журналіст має право на інформацію, гарантоване йому статтею 10 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а  також право вільно одержувати і передавати інформацію.

При цьому судді відхилили запит Сергія Лещенка на компенсацію моральної шкоди у розмірі 6 тисяч євро, зазначивши, що «саме встановлення порушення є достатньою компенсацією моральної шкоди, понесеної журналістом».

Нагадаємо, журналіст Сергій Лещенко звернувся до Європейського суду з прав людини 19 лютого 2013 року, після того, як усі національні судові інстанції відмовили журналісту у наданні інформації про вартість, за якою екс-президенту була продана державна земельна ділянка.  Судовий процес в Україні тривав із серпня 2011 року по листопад 2012 року. Юридичну підтримку позову надавав Центр демократії та верховенства права.

Справа почалась з того, що у 2011 році Сергій Лещенко звернувся за цією інформацією із інформаційним запитом до Вишгородської райдержадміністрації.  У відповідь отримав лише підтвердження факту укладення між Вишгородською РДА та Віктором Януковичем договору купівлі-продажу земельної ділянки площею 1,7688 га, а також існування усіх необхідних документів, пов’язаних з укладанням такої угоди. Відмова ж в наданні документів була аргументована тим, що така інформація «стосується права приватної власності, інших прав та охоронюваних законом інтересів іншої особи», а також забороною протиправного втручання в особисте і сімейне життя особи.

Цій історії було присвячено одну із документальних новел кіноальманаху «Відкритий доступ».

«Доступ до правди»