Пільгові кредити з бюджету: персональні дані чи публічна інформація?

20 Листопада 2020 12:22

Журналістка-розслідувачка Алла Максимчук написала заяву в поліцію щодо перешкоджання журналістській діяльності у зв'язку з ненаданням інформації на запит Рівненським регіональним управлінням Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Про це повідомляє Інститут масової інформації з посиланням на слова журналістки.

Протягом серпня-жовтня Алла Максимчук проводила журналістське розслідування для проєкту «Лабораторія викриттів» від BIHUS.INFO про програму кредитування молодих сімей, яка покликана допомогти сім'ям з придбанням житла. Такі програми є в багатьох містах України, фінансуються з місцевих бюджетів.

Журналістка намагалася дізнатися, хто в Рівному отримав такі кредити. За словами  Алли Максимчук, рівненське регіональне управління фонду неодноразово не надавало їй інформації на запит про осіб, які отримали кредити на вигідних умовах під купівлю житла, а нині просить видалити інформацію про деяких людей зі списку, які отримали житло, посилаючись на захист персональних даних.

«В описаній ситуації пріоритет має Закон України «Про доступ до публічної інформації». І це пов’язано з тим, що особи, інформацію про яких шукала журналістка, отримали кредитні кошти на будівництво чи придбання житла за рахунок держави. Тобто мова йде про наші з вами кошти, які ми сплатили як платники податків. Зазначені кредити є пільговими. Це означає, що відсоток за користування грошима є дуже низьким (3%), а для деяких категорій громадян – відсотки взагалі не нараховуються. Крім того, деяким пільговикам держава частково погашає суму зобов’язань за кредитом. Отже, як бачимо, мова йде про витрачання державних коштів на придбання житла певних осіб. В таких ситуаціях необхідно застосовувати припис частини 5 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно до якого заборонено обмежувати доступ до публічної інформації про розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умов отримання цих коштів чи майна, прізвищ, імен, по батькові фізичних осіб та найменувань юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно», –  наголошує медіа-юристка Людмила Опришко, ГО «Платформа прав людини».

Отримала журналістка запитувану інформацію від рівненського Держмолодьжитла, яке опікується програмою, лише після скарги Омбудсману.

«Спочатку я просила в запиті адреси та імена людей, потім самі адреси, а згодом і самі імена. Там відповідали, що ці всі дані захищені Законом «Про захист персональних даних» і мені не можуть дати такої інформації, не запитавши в цих людей. З цього приводу я поскаржилась Омбудсману Людмилі Денісовій. Представник офісу в нашій області чи то надіслав листа, чи то відвідав Держмолодьжитло в Рівному, але відповідь з прізвищами й ініціалами мені все-таки дали. А ще роки й суми кредитів. Потім я ще раз надіслала запит на імена, прізвища і по батькові людей повністю. Відповідь надійшла», – розповіла Алла Максимчук.

Окрім скарги уповноваженому, Алла Максимчук подала заяву в поліцію про перешкоджання журналістській діяльності (ст. 171 ККУ). Згідно з нею, за ігнорування запиту журналіста загрожує термін від 6 місяців до 3 років. Позаду вже два допити.

На думку журналістки, більшість тих, хто отримав кредит за міською програмою, або працюють у міській раді, її департаментах чи підприємствах, або пов'язані з міськими та обласними посадовцями й депутатами.

Після виходу розслідування «Квартири для своїх: хто в Рівному отримав підтриману з бюджету пільгову іпотеку» Держмолодьжитло, надіслало листа з проханням прибрати трьох людей зі списку.

«Бо нібито рівненське Держмолодьжитло помилилося, коли давало нам імена. Тобто вони нібито виявили, що двічі помилково внесли трьох людей до списку позичальників. Водночас ті люди самі підтвердили, що є учасниками програми. Але домогтися відповіді від директора неможливо. Він то не хоче говорити під запис, то у відрядженні, то постійно відкладає зустріч, і в результаті – знову сказав слати запит», – розповіла Алла Максимчук.

Директор Рівненського регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Логвинчук повідомляє, що деякі прізвища просили забрати, адже помилково надали журналістці дані про людей, які отримали кредити, профінансовані областю і містом. За його словами, клопотання про видавання кредитів тим людям надавала обласна адміністрація. На його думку, цього факту досить, щоб вважати, що ці люди не підпадають під програму.

«Доступ до правди»

Фото – «Четверта влада»