OpenUp vs Мін’юст: Суд за відкриття даних ЄДР продовжиться 22 жовтня

2 Жовтня 2019 14:04

N2

Судове засідання у справі OpenUp проти Міністерства юстиції, яке розпочалося 1 жовтня 2019 року, продовжиться 22 жовтня.

Раніше ініціатива OpenUp подала позов до суду проти Міністерства юстиції щодо незаконної відмови в наданні усіх даних Єдиного державного реєстру (ЄДР) у форматі відкритих даних.

Активісти ініціативи стверджують, що нині лише 30% реєстру оприлюднено у форматі відкритих даних, а решту міністерство обмежило своїм внутрішнім наказом і надає їх за додаткову плату.

У відповідь на запит Мін'юст не надав усіх публічних даних, які є в реєстрі, в той час як ця інформація доступна за гроші.

В OpenUp переконані, що таке обмеження доступу є незаконним, тому 26 лютого 2019 року ініціатива звернулася за захистом до суду (з текстом позову можна ознайомитись тут).

Справу розглядає Окружний адміністративний суд міста Києва.

Координаторка ініціативи Надія Бабинська, яка виступила формальним позивачем (судовий збір забезпечує ініціатива OpenUp, юридичний супровід надає ГО «Платформа прав людини»), зауважує:

«ЄДРдругий за популярністю набір даних на Єдиному порталі відкритих даних https://data.gov.ua. З огляду на його затребуваність та суспільну значущість, ми маємо домогтися виконання Мін’юстом вимог закону і оприлюднення всіх публічних відомостей з реєстру».

Активісти наголошують, що міністерство просто продає доступ до даних чи самі дані через своє підприємство (ДП «НАІС») усім охочим. Називається це «сервісна послуга з обробки статистичних та/або аналітичних даних». Відтак, якщо ви хочете отримати у вигляді відкритих даних всі публічні відомості ЄДР – необхідно заплатити за це ДП «НАІС». Незважаючи на те, що «публічна інформація у формі відкритих даних це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання».

Така бізнес-схема Мінюсту, на думку ініціаторів позову, суперечить законам «Про доступ до публічної інформації», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань», а також порушує конституційне право громадян на інформацію.

Надія Бабинська також зазначила, що заснований ексомбудсменом «Український інститут з прав людини» також подав на Мінюст в суд щодо цього, а окремі активісти звернулися за захистом свого права на інформацію до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

«Доступ до правди»