На Закарпатті суд розглядає другу кримінальну справу по доступу

5 грудня 2017 11:18

%d0%bc%d1%83%d0%ba%d0%b0%d1%87%d0%b5%d0%b2%d0%b5

Мукачівський районний суд розглядає кримінальну справу № 303/3534/17 щодо перешкоджання законній професійній діяльності журналіста за ч. 3 ст 171 Кримінального Кодексу України.

Обвинувальний акт складено відносно посадової особи органів місцевого самоврядування секретаря Новодавидківської сільської ради Скиби Адріана, якій відмовився надати інформацію на два інформаційних запита Лариси Ступак, головного редактора газети «Сила народного контролю – Чоп».

Наступне судове засідання відбудеться 14 грудня 2017 року.

Справу було відкрито за ст. 171, в якій ідеться про перешкоджання журналістській діяльності, зокрема і через незаконну відмову у доступі журналіста до інформації. У п. 3 ст. 171 зазначено: дії, передбачені частиною другою цієї статті, якщо вони були вчинені службовою особою з використанням свого службового становища або за попередньою змовою групою осіб, караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Раніше Лариса Ступак надіслала два інформаційні запити до Новодавидівської сільради Мукачівського району. Вона просила надати інформацію про документи на видобуток гравію, глини та піску в річці Латориця, а також відомості про земельні ділянки, які сільрада виділяла на сесіях у 2010 – 2015 роках.

У відповідь Новодавидківська сільрада  послалася на вимоги п.5 ст.19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», і відповіла таке:

«Оскільки інформацію про вашу газету ми не знайшли в жодному офіційному джерелі, то просимо при повторному запиті, якщо такий буде сформовано, надати копії офіційних документів (витяг з ЄДРПУО, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, виписку з ЄДРПОУ, посвідчення журналістів)», – йшлося у відповіді на запит.  

Лист підписав в.о. сільського голови Адріан Скиба.  

У п.5 ст.19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» перелічено, що запит має містити:

1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;

2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Список є вичерпним, ніяких згадок про свідоцтво реєстрації ЗМІ він не містить.

Таким чином відповідь в.о. голови сільради було потрактовано як незаконну відмову журналістові в отриманні інформації, проведено слідство і справу передано до суду.

Як писав «Доступ», за позовом Лариси Ступак Хустський районний суд Закарпатської області виніс вирок голові Нижньобистрівської сільської ради за порушення права журналіста на доступ до інформації. Суд ухвалив визнати голову села винним у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), призначив штраф 200 неоподаткованих мінімумів – 3 400 гривень (звільнено на підставі акту амністії), відшкодування судових витрат і витрат на правову допомогу потерпілої – 7 680 грн. Це був перший випадок, коли журналістка виграла кримінальне провадження по доступу за 171 статтею ККУ. 

 

 «Доступ до правди»