Міжнародні організації закликали захистити викривачів інформації у час пандемії

10 Квітня 2020 08:50

Понад 50 впливових міжнародних громадських організацій із більш ніж 20-ти країн світу підписали спільне звернення до урядів та приватного сектору із закликом захистити викривачів суспільно важливої інформації у час пандемії коронавірусу COVID-19, пише Український інститут із прав людини.

У публічному зверненні до органів державної влади та бізнесу наголошується на захисті тих, хто викриває корупційні зловживання, нецільове використання кошів державних чи місцевих бюджетів, порушення прав людини, а також викриває суспільно важливу інформацію, пов’язану з оприлюдненням даних про кількість інфікованих осіб, кількість смертей, забезпеченість необхідним обладнанням лікарень та персональним захистом для лікарів під час пандемії коронавірусу COVID-19 тощо.

«Із перших днів цієї пандемії COVID-19 викривачі з усього світу, яких ми захищаємо, попереджали нас про можливий розвиток подій», – зазначила ініціаторка публічного звернення, виконавча директорка міжнародної громадської організації Blueprint for Free Speech, докторка Сьюлетт Дрейфус.

Читайте також: Як отримати інформацію про боротьбу з COVID-19 в Україні?

Пандемія коронавірусу показала важливість підзвітності та прозорості в отриманні регулярної та достовірної інформації від державних установ та лідерів країн. Громадяни тих держав, що постраждали, повинні отримувати правдиву інформацію про поширення хвороби на локальному та міжнародному рівнях для належного реагування та захисту. Справедливість, прозорість та співпраця є життєвонеобхідними, особливо під час пандемії.

Нові хвилі викривачів, більшість із яких є представниками сектору охорони здоров’я, розповідають суспільству правдиву інформацію про те, як уряди справляються з кризою та захищають здоров’я громадян. Лікарі та медичний персонал з перших джерел інформують суспільство про те, що відбувається на медичній «передовій».

Наголошується, що наразі в деяких країнах світу зафіксовані порушення ринкової конкуренції серед постачальників медичного обладнання, керівний персонал медзакладів попереджає про випадки недбалого ставлення до здоров’я та безпеки громадян, порушується законодавство у сфері охорони здоров’я, також помітними є посягання на особисті права людини через цифрове відстежування тощо.

«Викривачі – це люди, які першими готові повідомити важливу інформацію, що стосується загрози здоров’ю громадян та небезпечних умов роботи. Люди повинні знати, що відбувається під час кризи. Наша команда по всьому світу, у свою чергу, має їх захистити, адже ці люди дуже ризикують заради суспільного блага», – зазначає Сьюлетт Дрейфус.

За її словами, отримання урядами надзвичайних повноважень без належного суспільного контролю та прозорості створює підґрунтя для можливого виникнення порушень та зловживань.

«У зв’язку з призупиненням роботи парламентів та конгресів світу, а також передачі урядам надзвичайних повноважень, ми потребуємо гарантій того, що діяльність урядів залишиться підзвітною та прозорою. Викривачі допомагають нам у цьому. Ми також отримуємо допомогу від пересічних громадян, які спостерігають за процесом боротьби з пандемією і відверто говорять про факти порушень», – зауважує докторка Дрейфус.

Читайте також: #Стоп тролінг! «Доступ» за відповідальний підхід до запитів під час карантину

Цей відкритий лист є своєрідною гарантією захисту від репресій тих, хто відверто говорить про пандемію та порушення прав людини у час кризи.

Звернення підписали понад 50 громадських організацій.

У зверненні також нагадали про нещодавні випадки переслідувань викривачів суспільно важливої інформації у різних сферах діяльності по всьому світу. Так, капітан авіаносця США Теодор Рузвельт був усунений від виконання службових обов’язків після того, як він попередив керівництво про ризик інфікування для 5000 матросів, якщо їх не зняти з корабля. Згодом у 114 матросів на борту був позитивний тест на коронавірус. Працівники федерального уряду США не вжили належних заходів для запобігання зараження їхнього персоналу. Також лікарі-викривачі описують в’язниці як «порохові бочки» для пандемії.

«Доступ до правди»