Коаліція запропонувала запровадити нульову ставку авансового внеску за справи з доступу

15 Лютого 2018 12:57

Коаліція за зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ повторно надіслала проект закону «Про внесення змін до окремих законів щодо доступу до правосуддя (в інформаційних справах)» та пакет супровідних документів до Верховної Ради.

У законопроекті на додаток до пропозиції знизити ставку судового збору за оскарження права на доступ: для юридичної особи – з 1600 до 640 гривень (юридичною мовою: з 1 до 0,4 розміру прожиткового мінімуму), а для фізичної особи – з 640 до 160 грн (з 0,4 до 0,1 розміру прожиткового мінімуму), також пропонується запровадити нульову ставку авансового платежу за відкриття виконавчого провадження. Нині вона становить 6 400 гривень, тобто 2 % мінімального розміру заробітної плати.

Раніше Коаліція пропонувала лише знизити ставку авансового платежу до 0,2% – тобто до 640 грн.

Відповідні правки до закону «Про судовий збір» підготував юрист ІМІ Роман Головенко.

«Навіть той авансовий внесок, який ми пропонували раніше, все-таки є суттєвим, особливо для людей у регіонах», - так прокоментував Головенко необхідність нових змін до законопроекту.

«Після змін 2015 року до Закону України “Про судовий збір” судитися по простих адмінпозовах за інформацію стало дуже дорого. Відтепер, ЗМІ за один позов про доступ треба викласти 1600грн., а фізособі (наприклад, журналісту) – 640 грн.. Громадяни, особливо в регіонах – не тільки журналісти – взагалі не в стані потягнути такі суми, особливо якщо шлють кілька запитів, і всюди отримують відмови і відписки», - так пояснювала «Доступу» необхідність змін до закону Оксана Романюк, виконавча директорка Інституту масової інформації.

Як писав «Доступ», до Коаліції «За зменшення фінансових бар’єрів у справах про доступ» увійшли Інститут масової інформації, Центр демократії та верховенства права, Платформа прав людини, Центр UA, Інститут розвитку регіональної преси, Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні. Ці ГО підписали Меморандумом за зменшення фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації.

 

«Доступ до правди»