Чи права Міграційна служба, коли не повідомляє на запит причини про відмову у статусі біженця?

26 квітня 2018 12:09

%d0%ba%d0%b0%d0%b7%d0%b0%d1%85

Державна міграційна служба України відмовилася надати інформацію про підстави, на яких відмовила опозиційній казахській журналістці Жанари Ахмет у наданні статусу біженця: у відповіді на запит «Детектора медіа» ДМС послалася на конфіденційність цієї інформації, а також на ст. 14 ЗУ «Про захист персональних даних», в якому не дозволяється поширення персональних даних без згоди суб’єкта цих даних.

На думку медіаюриста Олександр Бурмагіна, ГО «Плафторма прав людини», якщо підходити тільки формально, то розпорядник правий, бо дійсно запитувана інформація відноситься до конфіденційної. Проте, наголошує він, законодавство вимагає при відмові в наданні запитуваної інформації робити не тільки формальний, а й змістовний аналіз (застосовувати трискладовий тест), і наводити аргументи у відмові щодо змістовної частини конкуруючих інтересів запитувача та особи, якої інформація стосується.

«Без такої частини аналізу відмова розпорядника вважається необгрунтованою і може бути визнана судом протиправною. У п.5.5. Постанови Пленуму ВАСУ від 29.09.2016  №10 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації" зазначено наступне: "Таким чином, відмова у наданні інформації є обґрунтованою у разі, якщо розпорядник в листі вказує, якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право громадськості знати цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини.". І, як раз в контексті даного випадку, враховуючи, що конфлікт вже став публічним, а журналіст сама привертала увагу до обставин спору із розпорядником обґрунтованість відмови, через призму трискладового тесту виглядає не такою переконливою, як з формального боку. Відсутність у відмовах розпорядників застосування трискладового тесту можна назвати одним з класичних порушень вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації"», - коментує юрист.

Як пише «Детектор медіа», в Окружному адміністративному суді міста Києва казахська журналістка Жанари Ахмет програла справу проти Міграційної служби Київської області, яка відмовила їй у статусі політичного біженця. Журналістка подала апеляцію.

21 жовтня опозиційну казахську журналістку Жанара Ахмет затримали в Києві через те, що вона начебто перебуває у розшуку по лінії Інтерпол. Через чотири дні, 25 жовтня, Києво-Святошинський суд заарештував журналістку на 18 днів. Тоді ж дня пані Ахмет оголосила голодування.

22 листопада Апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу, змінивши запобіжний захід казахській журналістці Жанари Ахмет на час розгляду екстрадиційного запиту з арешту на особисте зобов'язання. Журналістку на поруки взяла народний депутат України Світлана Заліщук.

«Доступ до правди»