Як дізнатись, яку матеріальну допомогу отримав чиновник?

12 січня 2016 13:32

Згідно з законом, державні службовці мають право отримувати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та для оздоровлення під час відпустки. Чи можуть громадяни отримати через запит на інформацію копії документів, на основі яких було прийнято рішення про надання матеріальної допомоги посадовцям? Експерти Центру політичних студій та аналітики переконані, що можуть, та аргументують свою правову позицію у посібнику «Як забезпечити доступ до публічної інформації̈: шпаргалка для розпорядників».

За загальним правилом інформація щодо усіх видів матеріальних виплат належить до персональних даних і є конфіденційною. Однак матеріальна допомога державним службовцям виплачується з бюджетних коштів. 

Стаття 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлює презумпцію відкритості інформації щодо умов отримання бюджетних коштів, прізвищ, імен та по батькові фізичних осіб, які отримали ці кошти. Доступ до такої інформації може бути обмежено лише якщо оприлюднення або надання такої інформації може задати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Це цілком узгоджується з положенням статті 5 Закону України «Про захист персональних даних», яка встановлює, що до інформації з обмеженим доступом не належить інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів.

Аналогічна норма закріплена і в статті 60 Закону України «Про запобігання корупції», якою передбачено, що розміри, види оплати праці, матеріальної допомоги та будь-яких інших виплат з бюджету державним службовцям не можуть бути віднесені до інформації з обмеженим доступом.

Таким чином інформація щодо надання державному службовцю матеріальної допомоги, в тому числі копій документів, на основі яких було прийнято таке рішення, є відкритою і має бути надана на запит публічної інформації.

Підготовлено за матеріалами посібника «Як забезпечити доступ до публічної інформації̈: шпаргалка для розпорядників». З повним текстом видання можна ознайомитись за цим посиланням.

 

 

«Доступ до правди»