Коли можна не платити за відповідь на запит обсягом понад 10 сторінок?

5 Лютого 2016 15:18

Досить часто запитувачі просять надати копії документів, обсяг яких перевищує 10 сторінок. У такому разі громадяни, як правило, мають відшкодувати розпоряднику фактичні витрати на друк та копіювання. Однак є ряд випадків, коли інформація навіть великого обсягу має надаватись безкоштовно, - зазначають експерти Центру політичних студій та аналітики та наводять їх у своєму посібнику «Як забезпечити доступ до публічної інформації̈: шпаргалка для розпорядників».

Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» при наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.

Питань не виникне у разі якщо розпорядник інформації погодиться з запитувачем про те, що запитувана інформація становить суспільний інтерес. Однак у випадку незгоди розпорядника з твердженням про суспільну необхідність інформації він зобов’язаний виставити рахунок на відшкодування витрат на друк та копіювання, якщо обсяг інформації становить більше 10 сторінок.

Спір щодо необхідності оплати у такому випадку може вирішити суд або Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, який має визначити, чи дійсно обґрунтованими є твердження запитувача про те, що запитувана інформація є суспільно необхідною і, відповідно, вимога розпорядника інформації оплатити фактичні витрати на копіювання та друк незаконною.            

Інформація обсягом понад 10 сторінок також надається безкоштовно, якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк (частина третя статті 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. Юристи звертають увагу, що Кабмін постановою встановив саме граничні норми витрат, а не норми обов’язкові для застосування всіма розпорядниками.

Підготовлено за матеріалами посібника «Як забезпечити доступ до публічної інформації̈: шпаргалка для розпорядників». З повним текстом видання можна ознайомитись за цим посиланням.

 «Доступ до правди»