Чи може розпорядник цікавитись, з якою метою подається запит на інформацію?

15 Січня 2016 11:44

Було зафіксовано чимало випадків, коли органи влади, отримавши запит, звертались до громадянина з уточненням: навіщо йому потрібна запитувана інформація. Для таких чиновників у законі «Про доступ до публічної інформації» сказано прямо – особа має право подавати запит без пояснення причин. І все ж експерти Центру політичних студій та аналітики зазначають, що таки є випадки, коли запитання про мету збору інформації може бути доцільним.

У своєму посібнику «Як забезпечити доступ до публічної̈ інформації̈: шпаргалка для розпорядників» юристи наголошують, що громадянин дійсно не зобов’язаний вказувати чи пояснювати, з якою метою запитується інформація і як вона буде використовуватись. Про це говорить частина 2 статті 19 Закону «Про доступ до публічної інформації»: запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію без пояснення причини подання запиту.

Виключення становлять лише випадки, коли запитувач а) хоче отримати інформацію протягом 48 годин і відповідно має обґрунтувати таку необхідність одразу в запиті; б) хоче отримати інформацію з обмеженим доступом, тому зацікавлений обґрунтувати суспільний інтерес, оскільки ці дані стануть корисними при проведенні розпорядником «трискладового тесту» і прийнятті рішення щодо надання чи ненадання запитуваної інформації.

Крім того, якщо запитувана інформація описана недостатньо чітко або має великі розміри, розпорядник може комунікувати із запитувачем з метою консультування чи уточнення запиту. В такому випадку питання про мету збору інформації також може бути доцільним, - переконані в Центрі політичних студій та аналітики.

При цьому юристи нагадають, що доступ до публічної інформації здійснюється на принципах- рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Підготовлено за матеріалами посібника «Як забезпечити доступ до публічної̈ інформації̈: шпаргалка для розпорядників». З повним текстом видання можна ознайомитись за цим посиланням.

  

«Доступ до правди»